Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общественият съвет също излезе с позиция за стойността на Детската болница

Снимка: ФБ/ЗА истинска детска болница

След като Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов даде брифинг във връзка със "разпространените спекулации относно проекта за изграждане на Националната многопрофилна детска болница" и Общественият съвет за изграждане на Национална детска болница излезе с позиция по темата в социалните мрежи. 

Силви Кирилов: Прогнозната цена за изграждането на Националната детска болница е 382 млн. евро

Всяка политическа игра с Националната детска болница поставя под въпрос бъдещето ѝ.

Темата за Детската болница е болезнена, загубила доверие и злоупотребата с планирането на бюджета, необходим за създаването ѝ, най-малкото не носи ползи - това пишат на страницата си в социалните мрежи ЗА истинска детска болница. 

Ето и фактите, които знаем от участието си Обществения съвет.

1. Не сме виждали показаното вчера пред медиите писмо.

2. Виждали сме обаче числата в него - поисканият бюджет от 400 милиона евро е базиран на изчисленията на мождународните консултанти, които планираха капацитета и функционалната програма на бъдещата болница. Той включва всичко – от оборудването до дейли в строителството като специалните инсталации и настилки, но е базиран на средноевропейски цени и не взема предвид, че част от клиниките в новата болница вероятно ще дойдат от старите си локации частично оборудвани. В този смисъл е неточен, но засега липсват по-точни изчисления.
3. Цената от 4000 евро на квадрат е за сложните и високо оборудвани помещения като хирургия, интензивно отделение и неонатология. Тази цена е изведена от реалните разходи за създаването на най-новите европейски детски болници.
4. 100 млн. лева беше бюджетът, определен от МС преди 6 години за довършването на рушащото се скеле в двора на Александровска болница. То беше с повече от два пъти по-малка планирана разгъната застроена площ, а в предвидените пари не влизаха разходите за оборудване и обзавеждане.
5. Цялата предварителна работа по определянето на параметрите на болницата дотук е финансирана от Европейската инвестиционна банка и българската държава не е похарчила пари за нея.
6. На база на работата ни в изминалите две години смятаме, че рисковете пред проекта са свързани със заложените крайно нереалистични срокове за проектиране, недостатъчни за изготвянето на качествен проект, и липсата на усилия за съпътстващи изграждането на болницата реформи, свързани с гарантиране на кадрова обезпеченост и устойчивост на финансирането в детското здравеопазване изобщо.
7. Към настоящия момент усилията ни са насочени към това планирането и проектирането на болницата да бъдат максимално прозрачни, а МЗ да задвижи споменатите по-горе реформи.

Ние винаги сме настоявали за най-добрата Национална детска болница. По-добра от никаква не е достатъчно добра.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна