Говорят зелените новатори на България: В "Нашият ден" ви срещаме с Драгомир Цанев – изпълнителен директор на ЕнЕфект и един от най-активните гласове за енергийна трансформация у нас. Гостът разказва за ползите от енергийните общности, защо те са важни за България, и как се изгражда доверие, мотивация и устойчиво поведение сред хората.
Цанев обяснява как работи една ефективна общност: "Това е съвместен проект между граждани и малки и средни предприятия. Хората инвестират заедно в система за производство на енергия или в енергийна ефективност на сгради и заедно използват произведената енергия или спестяванията, които се получават."
Осъществяването на един такъв проект среща изключително много технически, административни и понякога чисто комуникационни трудности, по думите на Цанев.
"Нямаме проблем да произвеждаме енергия от фотоволтаични инсталации, но имаме проблем да я потребяваме. Техническата причина е, че нямаме система за измерване кой колко потребява и каква част от произведената енергия трябва да отива към него – практика в почти всички държави от ЕС без Унгария. Отказваме да направим реформата за цифровизация на електропреносните мрежи и създаване на единна система, която да осигурява това почасово и ежеминутно измерване на потреблението", заявява изпълнителният директор на ЕнЕфект.
В създадените енергийни общности в Габрово и Бургас основният потребител е общински. Той заплаща цена, която е по-ниска от тази на свободния пазар, но все пак достатъчно висока, за да има икономическа възвръщаемост за хората, инвестирали в енергийната система.
Енергийната общност е прозрачно място за взаимопомощ. В Европа тези общности за хиляди, като развитието им започва в рамките на пакета "Чиста енергия" на ЕС от 2018 година. В България все още има само пет такива структури.
Цанев допълва: "Бих казал, че самият живот убеди хората, че енергийната ефективност е най-лесното нещо, което можем да направим, за да се предпазим от поскъпването на енергията и да си създадем по-висок комфорт на живот. Продължаваме да страдаме в България от изключително интензивно и неефективно използване на публичния ресурс. Това е борбата, която искаме да продължим да водим, защото само с публични средства няма да стане – трябва да има участие на гражданите, на бизнеса и на държавата, за да приличат градовете ни на хубавите европейски градове – да сме горди от местата, където живеем, защото това е част от нашето усещане за общност и за принадлежност."
Целия разговор чуйте в звуковия файл: