Благодаря на тази майка, която разказа за раждането си, защото, поставяйки този проблем пред обществото, бърка дълбоко в една рана. И този шамар не е за екипа, а за цялата медицинска общност, коментира в интервю пред БНР акушерката Павлина Ангелова.
"Мисля, че някъде се къса връзка между усещането и желанието жената да бъде подкрепена майчински и да ѝ се позволи по-топла връзка между нея и медицинския екип. Ако раждането е било трудно и има критичен момент, лекарите нямат време да й държат ръката. А тогава се губи емпатията, защото се бориш за два живота. Вероятно очакванията на майката за раждането са се разминали и това я е фрустрирало", обясни опитната акушерка.
Кое е по-доброто, да имаш здраво бебе вкъщи или някой да държи ръчичката ти и да ти съчувства с добри думи, попита тя.
Опитната акушерка обясни в кои ситуации се форсира едно раждане и най-често то е заради дейности в самото отделение:
"Примерно има 3 – 4 раждания и само 2 акушерки. Или пък лекарят има други дейности и го очаква операция. Ако в родилните зали има повече акушерки и им е делегирано право да водят нормалните раждания, те биха били по-търпеливи и да не форсират раждането."
Според Павлина Ангелова мен има големи конфликти, на много и различни нива.
"Самата здравна система е уредена така, че само дейността на лекарите се заплаща, не се остойностява трудът на акушерките и отговорността се поема от лекарите. Ние работим екип, но когато има нормално раждане, акушерката има компетентност да изведе едно нормално раждане", обясни тя.
Акушерката е на мнение, че обявената от държавата мярка за безплатно обучение на медицински сестри и акушерки няма да даде резултат, защото обучението на акушерка е 4 години и после още 4, за да стане добър специалист.
"Няма да се засили интересът към професията. Много акушерки, завършили работят като медицински сестри, това е колосална загуба, ние трябва да върнем хората, които знаят. Стигаме до ситуации, че няма преподаватели на акушерките. Как да се случи след 10 години да имаме добри акушерки", коментира Ангелова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.