Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад граница като път към връщането им в българската образователна система в лицето на българските ВУЗ.
По време на годишната конференция за българските ученици във Великобритания по темата "Неразказаните истории на българите" учениците на Тюркян Али разказаха за Петър Увалиев, за неговото присъствие в обществения живот на Лондон, както и за заслугите му към българския духовен живот.
Тюркян Али споделя за своя път от Шуменския университет "Епископ Константин Преславски" през Варненския университет "Черноризец Храбър" и специалността образование и счетоводство до Open University и призванието да преподава в българското училище в Кеймбридж.
По думите на Али човешкият живот е борба между материалното и духовното. Тя съчетава тези две измерения, като ръководи счетоводна компания за емиграционни услуги и същевременно изпълнява своя дълг към родината, преподавайки български език.
"Да работиш за общността си изисква доста всеотдайност и точност", казва Али.
Екипът на Българското неделно училище "Васил Левски" предлага занимания за деца от всякакви възрастови групи. Инициативата за създаване на бебешка група до 3 г. е свързана със стремежа децата да свикнат с българската езикова среда от самото начало на развитието си.
Али разказва за някои от инициативите, които училището провежда. Неделното училище в Кеймбридж вече е регистрирано като център за провеждане на изпити по български език като чужд език към Софийския университет. Със сертификата за владеене на B1 ниво по български младежите получават възможността да кандидатстват в български университети. Али допълва, че вече има няколко такива успешни примера сред възпитаниците на Българското неделно училище "Васил Левски".
Мисията за следващата година, по думите на директорката, е да бъдат надградени положените основи, защото изучаването на български език в чужбина е по-различен и дългосрочен процес.
Чуйте целия разговор в звуковия файл: