Голямата ценност на Стефан Стамболов е, че през 1886 г. е предотвратил едно потенциално избухване на гражданска война в България, каза историкът доц. Стефан Дечев в интервю пред БНР.
Днес се навършват 130 години от убийството на бившия министър председател и председател на НС в първите години от Третата българска държава. Датата ще се отбележи с чествания и научна конференция, в 17 часа в Централния военен клуб, в която ще участва и доц. Дечев, който изследва Стефан Стамболов.
"Важна е ролята му и като председател на НС, защото заедно с премиера Петко Каравелов и княз Александър I да поемат отговорността за Съединението няколко дни след 6 септември 1885 г. И най-важното е осигуряването на това, което е била максимално възможно като самостоятелност на страната в онези драматични времена след Съединението", каза историкът в предаването "12+4".
Според него няма да е пресилено да се каже, че е изследвал периодът от 1895 и 2020 г. -всичко останало за Стамболов, от строго научната литература през политическата и възпоменанията, както и художествена литература и филми на държавникът.
"Беше съвършено ясно, че това е първият държавник, който влиза в българските учебници по история", казва историкът.
Доц. Дечев смята, че трябва да се запази необходимия баланс и да се говори от дистанция на времето, защото "както казваше Стефан Цанев, не сме били в полицейските участъци".
"Но първият биограф на Стамболов - Антон Страшимиров, който издава "Диктаторът" казва – "аз бях в стамболовите полицейски участъци, но смятам, че става дума за един бележит български държавник", казва още изследователят на Стефан Стамболов.
И споделя мнението, че "суверенната държава България е творение на Стефан Стамболов", защото успява да отдалечи България от Русия и да я насочи към Европа.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.