Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че най-вероятно няма да е от особена полза за "Продължаваме промяната", които едва ли ще си върнат влиянието в българското общество.
"Що се отнася до ползването на силовите структури на държавата, свързани с репресивни функции, то това е българска практика от много отдавна, дори не само от демократичния и комунистически режим, а и отпреди това. Така че не се учудвам на тези действия от страна на някои политически фигури, които са успели през годините да прокарат влиянието си в тези структури", коментира политологът.
По думите му днешните протести във Варна, София, Брюксел и Берлин срещу прокурорския произвол са за правова държава, а не за този или онзи кмет, партия или политическа личност.
"Ползва се поводът за поредно нарушаване на закона, за да се изяви гражданската енергия и позиция от тези хора. Друг е въпросът доколко тази гражданска енергия е голяма и какъв ефект ще има дългосрочно. Защото, ако днес в София се съберат не повече от обичайните 1000 души, това ще е ясен сигнал и няма да е особено показателно, че гражданското общество иска да се изяви и да каже: "Искаме край на тези практики". Но ако се съберат 10-15-20 000 души, това ще е ясен сигнал и за държавата, и за хората, които се възползват от тези структури, че няма да има търпимост към подобен тип отношение към държавата, партиите и хората в политиката", подчерта Киряков.
Той заяви, че на този етап няма индикации за провеждане на предсрочни избори. И добави, че за да има такива индикации през лятото, трябва да има ясно изразени опозиционни намерения, а в момента няма единна опозиция. По думите му в България има нещо подобно на прагматично управление, а от другата страна има противопоставяне с неясни идеологически аргументи. Затова единственият възможен шанс да се промени ситуацията е, ако самото мнозинство и управляващите решат, че е по-изгодно в момента да се направят предсрочни избори. Според политолога в момента вървят позиционни битки, през които някои партии се опитват получат видимост в публичното пространство и да утвърдят някакви свои политически и геополитически позиции. "Няма никакво намерение да се излъчва алтерантива на това управление", категоричен е Киряков.
Подкрепата на последния вот на недоверие от ПП е реакция от арестите на техни представители в София и Варна и тази подкрепа мимолетна, добави той. И припомни казаното от Явор Божанков, че лично на него Асен Василев на четири очи му е казал, че иска разделяне на коалицията ПП-ДБ.
"Да, на този етап е по-добре да стоят заедно, отколкото да се разделят. Да, има вътре настроения много отдавна тази коалиция да бъде развалена. Надявам се поне до президентските избори да имат ясното съзнание, че ако излязат разделени, там ще претърпят катастрофа, независимо кой ще бъде кандидатът на тази общност. И трябва да се направи ясна сметка от страна на "Демократична България", че в момента "Продължаваме промяната" е в низходящ електорален тренд и, че е възможно да повлече и тях в някой момент. Но пък появяването им поотделно на някакви предсрочни избори, независимо кога, ще бъде катастрофално и за двете формации", изтъкна Георги Киряков.
Целият му коментар чуйте в прикачения звуков файл.