През 2005 година Агенцията за българите в чужбина инициира първата среща на българските училища зад граница – събитие, повторено година по-късно, а през 2007-а се прави и следващата стъпка – учредяването на Асоциация на българските училища в чужбина, която осъществява взаимодействието с българските институции и поставя на масата проблемите на тези важни образователни центрове.
От 22 до 24 юли във Велико Търново ще се състои 18-ата годишна конференция на АБУЧ, а събитието се провежда едновременно и с Първия събор на българските фолклорни състави от чужбина. Двете прояви ни дадоха повод да се обърнем за коментар към изпълнителния директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина Райна Манджукова, радетел за това българите по света да имат свои организации, а държавата ни да ги подкрепя.
"В сътрудничество с Агенцията за българите в чужбина се създаде този т.нар. държавно-обществен подход към установяване взаимодействието с българските институции и това доведе до финансово подпомагане на училищата – обяснява Райна Манджукова. – Средствата, които получават от българската държава, не покриват 100% от учебния процес в неделните училища в чужбина, а го подпомагат. Затова по-късно предложихме този модел и на нашите сънародници, които представят българския фолклор и, виждайки добрата практика на училищата, те създадоха Асоциация на българските фолклорни състави."
Реалното обединение на българските фолклорни състави зад граница практически се осъществява много по-рано – преди десетилетие с първото издание на Събора "На мегдана на Другата България", а сега предстои и четвъртата им годишна сбирка в България.
Широката общественост в родината също ще може да съпреживее емоцията от срещата с българския фолклор, пречупен през сърцата на сънародниците ни в чужбина, като се наслади на изпълненията им по време на Първия фестивал на българските фолклорни състави от чужбина във Велико Търново в дните от 23 до 26 юли 2025 г.
По същото време и на същото място – от 22 до 24 юли – ще се проведе и годишната среща на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ).
"Всяка от организациите ще проведе форума си по различна програма, но двете ще си гостуват една на друга. Затова очаквам тази среща във Велико Търново да бъде много емоционална и полезна, най-вече защото се провежда в България. Тоест и България ще види какво правят нашите сънародници в чужбина " – пояснява Райна Манджукова. Тя оприличава двете организации на едно по-голямо и едно по-малко дете на ИАБЧ и допълва:
"В момента комуникацията между Асоциацията на училищата в чужбина и отделните ѝ членове или нечленуващи се осъществява чрез Министерството на образованието, от гледна точка на организацията на учебния процес. Взаимоотношенията им с ИАБЧ са в сферата на т.нар. извънкласна работа. В това поле Агенцията ни е изключително активна."
Предизвикателства пред училищата зад граница са предимно във връзка с учебния процес.
"Най-напред е фактът, че езиковата компетентност на децата в един клас и в едно училище е различна. Други проблеми са свързани с финансирането, тъй като в някои държави споделят, че наемите на сгради и помещения са високи, а средствата, които получават от България, не са достатъчни."
Много по-различна е ситуацията с Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина, които тепърва поемат по пътя, вече извървян от АБУЧ.
"Говорим за нашите съвместни опити да се аргументираме пред Министерството на културата, да поиска допълнителни средства към своя бюджет, с които да бъдат подпомагани българските културни сдружения в чужбина. Проектът, който сме предложили на министерството е за финансово подпомагане на културни сдружения зад граница, което включва културата и извън фолклора. Благосклонно се гледа на тази идея, но работата все още е в процес."
Що се отнася до посланието, което би искала да отправи към участниците в двата форума, Манджукова е категорична:
"Единственото послание, което имам всеки път е това, което е написано на сградата на Народното събрание – "Съединението прави силата". Единението на българските училища доведе до възможност обучението в чужбина да стане част от образователната система на България. Вече никой не се съмнява в това и на някои сигурно им звучи странно, когато им казвам, че през 2005-а на тях се гледаше като на клубове по кръжочна дейност. Същото беше и с всички останали български сдружения и организации в чужбина."
В подкрепа на апела за единение Райна Манджукова обяви пред Радио България и предстоящото в края на месец юли учредяване на третото поред крупно обединение на български организации в чужбина – Асоциация на българските културни сдружения в чужбина. Точната дата на събитието не е уточнена, но медията ни остава в готовност да ви информира в подробности.
Вижте също:
Снимки: Община Велико Търново, АИБЧ, Facebook/ Райна Манджукова, Асоциация на Българските фолклорни състави в чужбина, Българско училище „Д-р Петър Берон“ в Рединг, Българско училище „Кирил и Методий“ в Париж