Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Дехидратацията е една от причините за главоболието в жегите"

Ирен Петрова: Хора с хронични заболявания може да имат главоболие като първи оплаквания на топлинен удар

Д-р Ирен Петрова
Снимка: Александровска болница

Не е необичайно, ако в най-горещите дни на годината изпитаме главоболие.  Причините за него могат да бъдат най-различни и обикновено, наистина свързани с жегата. 

Главоболието обаче, може да подсказва и сериозно прегряване на тялото. 

"Дехидратация е една от причините за главоболието в жегите, но значение има и промяната в пулса, учестяване, промяна в кръвното налягане, което по принцип в жегите пада, но има парадоксални случаи, в които се вдига, и в крайна сметка хора с хронични заболявания може да имат и главоболие като първи оплаквания на топлинен удар или пък на слънчев удар, разказа д-р Ирен Петрова, невролог в Александровска болница в София.

"Топлинният удар и слънчевият удар - това са едни от общите оплаквания, заедно със раздразнителност, тревожност, напрегнатост, промяна в кръвно налягане. Главоболието е част от тези оплаквания, предхождащи топлинен удар...


Това се случва при тежка дехидратация, кожата на такъв човек е бледа и изпотена и постепенно човек може да изпадне в безсъзнание, накрая да загине дори..., допълни д-р Ирен Петрова. 

Най-опасните часове навън в горещината за възрастни хора с болести са между 14 и 17 часа

"Жегата е опасна и за хора с автоимунни заболявания като множествената склероза, повечето автоимунни заболявания се повлияват зле от резките температурни разлики и амплитуди - било студени или горещи. 

Главоболието може да се предизвика и от тежък физически труд навън, който също води до изпотяване, дехидратация, загуба на електролити, възможност за образуване на мускулни крампи, особено като се напрегне шийната мускулатура, поясни специалистът. 

Д-р Петрова посъветва първо да си измерим кръвното налягане, ако е ниско, да се пие вода, минерална или айран със сол, но не газирани напитки. Ако е високо кръвното, да се вземе веднага медикамент за регулиране на кръвното. Ако е зле човек, трябва веднага да се потърси лекарска помощ. Добре е да излизате с бутилка вода навън и да избягвате горещите часове навън, допълни тя. 


Интервю на Мая Данчева с д-р Ирен Петрова в ''Минути за здраве'' по "Хоризонт". 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна