Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини.
Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален кодекс, като съдът следва да направи мотивирана оценка на нуждата от промяната и причините за същата.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска – основен консултант на предаването, председател на Асоциацията за жените адвокати, отговаря на слушателски въпроси в ефир.
Йорданка Гавраилова, Бургас: Имах брак в чужбина, от който имаме едно дете с покойния ми съпруг. След смъртта му преди няколко години се завърнахме в България, но тя получава подигравки заради фамилията си и не се чувства удобно. Как можем да променим фамилното име на дъщеря ми, която е с фамилията на покойния си баща?
Как и по какъв ред може да бъде променено името или фамилията на едно лице? Какво е необходимо да се докаже, за да бъде допусната такава промяна? Ако лицето е малолетно или непълнолетно, от чие име следва да се изготви и подпише искането за промяната?
Чуйте отговор на въпросите в звуковия файл.