На днешното заседание на Съвет "Общи въпроси" беше одобрен новият санкционен пакет на ЕС срещу Русия.
Механизмът за таван на петрола ще понижи цената му с 15 на сто от средната цена на руския суров петрол. По-специално това означава, че тя ще слезе надолу от 60 долара за барел на около 47.6, поясняват от датското председателство. Също така се въвежда таван за внос на рафинирани петролни продукти, произведени от руски суров петрол в трети страни, с изключение на Норвегия, Обединеното кралство, САЩ, Канада и Швейцария.
Въвежда се и нова забрана за транзакции за тръбопроводите "Северен поток" 1 и 2, в т.ч. за стоки и услуги.
В санкционния списък се добавят нови 105 плавателни съда от сенчестия флот. Настоящата забрана за системата SWIFT става пълна забрана за транзакции, а също така се ограничава допълнително достъпа на Русия до модерни технологии и технологии с двойно предназначение.
Спада и прагът за включването в санкционния списък на финансови и кредитни институции от трети страни, които възпрепятстват ограничителните мерки или подкрепят военната машина на Русия. Включени са 26 нови организации, в т.ч. 11 от трети страни, сред които 7 от Китай, 3 от Хонг Конг и 4 от Турция.
Словашкият премиер Роберт Фицо, който седмици наред блокираше 18-ия пакет, заяви, че е оттеглил ветото си, след като е получил гаранции от Брюксел за цените на природния газ след планираната забрана на вноса му от Русия.
От Кремъл изразиха увереност, че Русия ще се адаптира и към новите санкции и че от тях ще пострадат самите държави, които са ги въвели.
Френският външен министър Жан-Ноел Баро от своя страна изрази увереност, че с "безпрецедентните" санкции Европа "заедно със Съединените щати ще принуди Владимир Путин да приеме примирие".
До момента обаче Съединените щати отказват да наложат понижен ценови таван за руския петрол паралелно с европейците.