Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва ваксинацията на момичета и момчета срещу HPV по новата програма

За предимствата пред БНР-Радио София обясни д-р Кремена Пармакова

Снимка: Pixabay

Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на вагината, рак на влагалището, рак на пениса, рак на ануса, рак на глава и шия, рак на устната кухина, рак на гърлото и др. Най-често срещаният е рака на маточната шийка.

Статистиката сочи, че всяка година около 67 500 ракови заболявания, причинени от HPV, се диагностицират в държавите членки на ЕС. От тях около 33 000 са новодиагностицирани случая на рак на маточната шийка, а 15 000 са починалите от това раково заболяване. Ракът на маточната шийка е втората водеща причина за смърт от рак при жените до 45 години у нас.

Има надежда обаче, тези данни да бъдат променени и с положителен знак, защото раковите заболявания, причинени от HPV могат да бъдат предотвратени чрез ваксинация.

Натрупаните данни през последните 20 години сочат, че ваксините срещу HPV са високоефективни и безопасни.

При ваксинираните лица рискът от ракови заболявания, причинени от HPV, намалява с над 80%. В държави като Австралия, Канада, Дания, Испания, Швеция, Шотландия и САЩ се отчита съществено намаляване на заболели от рак на маточната шийка при ваксинирани лица, като в някои държави (Великобритания, Австралия) ракът на маточната шийка се счита за почти ликвидиран.

У нас започва безплатната ваксинация на момичета и момчета срещу HPV по новата програма.

Министерството на здравеопазването (МЗ) и Националната здравноосигурителна каса стартират дейностите по Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV) 2025-2030 г.

В рамките на новата програма, право на безплатна ваксинация срещу HPV тази година ще имат както момичета на възраст от 10 до 15 ненавършени години, така и момчета от 10 до 14 ненавършени години.

Ваксините ще се поставят от общопрактикуващите лекари и от лекари педиатри и акушер-гинеколози.

През 2025 г. по Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV)

1.   Безплатна първа доза ваксина срещу HPV могат да получат:

  • момичета на възраст от 10 до 15 ненавършени
  • момчета на възраст от 10 до 14 ненавършени

2. Безплатна втора доза ваксина срещу HPV могат да получат:

  • момичета на възраст от 10 до 16 ненавършени
  • момчета на възраст от 10 до 15 ненавършени, след интервал от 6-12 месеца от първа доза, независимо дали е поставена по национална програма или не.

Д-р Кремена Пармакова - началник отдел на заразните болести в дирекция „Обществено здраве“ към МЗ изтъкна предимствата на тази ваксина.

"Ваксината срещу HPV е позната в света почти 20 години и се прилага успешно в редица държави, благодарение на ваксинацията срещу HPV много животи са спасени. Много държави в Западна Европа и Австралия също, отчитат спад в регистрираните ракови заболявания, причинени от този вирус и много спесени животи. Да, родителите е добре да се замислят, че така гарантират едно бъдеще на децата си, като намаляват риска те да се срещнат с раково заболяване“, изтъкна тя.

По думите ѝ, оптималното време в което се поставя ваксината е преди началото на сексуалния живот, тъй като е установено, че когато човек е по-млад, изгражда по-добра имунна защита, а от друга страна, когато човек още не е провел своя първи сексуален контакт, той не се е заразил с HPV - тези типове към които е насочена ваксината, защото HPV причиняват най-често предаваните сексуални инфекции.

Ваксините ще се поставят от общопрактикуващите лекари и от лекари педиатри и акушер-гинеколози.

Повече информация ще намерите на Специализирания сайт на МЗ за имунизациите в България - Плюс мен.

Ако все пак ваксината се поставя на по-късна възраст, нужно ли е да се правят допълнителни изследвания и какво следва, ако резултатите са положителни?

Чуйте подробности в интервюто на Ана Попова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна