Девет диви европейски бизона, вид, който е застрашен от изчезване, бяха пуснати на свобода в дивата природа. Два мъжки и седем женски зубъра вече са в естественото си местообитание. Надеждата на експертите е още през следващия сезон те да създадат поколение.
Андриана Трифонова, ръководител-екип на Фондация „По-диви Родопи“:
Добре се адаптираха към местната природа. Впечатленията ни са, че се чувстват добре.
Това е втората малка „популация“, която успешно се адаптира към дивата природа на Родопите. Още 22 зубъра са в района на Студен кладенец и вече имат поколение.
Андриана Трифонова, ръководител-екип на Фондация „По-диви Родопи“:
Тези зубри тук, които са на територията на „Женда“ са още млади, в различни възрастови групи. След като се адаптират към средата, може би следващия или по-следващия сезон тук ще имаме новородени. Нашата идея е да имаме устойчива популация, която се самообновява.
От близо 10 години експерти от България, съвместно с техни европейски колеги, работят активно за възстановяването на вида – див европейски бизон.
Андриана Трифонова, ръководител-екип на Фондация „По-диви Родопи“
Това е един вид, който е изключително емблематичен за възстановяване в европейската природа. Вид, който е бил на ръба на изчезването. Но с усилията и на европейските ни колеги, видът се възобновява в много региони в Европа.
Бизоните са част от хранителната верига на тревопасните в района на Родопите. Те битуват заедно с диви коне, благородни и елени – лопатари. И ако се срещнат с хора, те трябва да бъдат внимателни с тях.
Андриана Трифонова, ръководител-екип на Фондация „По-диви Родопи“
В дивата природа, както с всеки един друг вид, е необходимо да бъдем внимателни, да не доближаваме животните, да ги гледаме отдалече. Да сме внимателни, особено когато имат малки.
Как зубрите ще продължат съществуването си в дивата природа, експертите ще наблюдават чрез GPS нашийници, поставени на част от животните.