Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работим заедно в борбата с горските пожари (Euranet Plus Panorama)

Докато Южна Европа се подготвя за лято на изпепеляващи жеги и горски пожари, Брюксел се готви да се включи активно.

Според климатичната служба на ЕС „Коперник“, юни 2025 г. е бил най-горещият месец в Западна Европа, откакто се води статистика. Всички признаци сочат, че някои държави членки ги очакват трудни месеци.


Криза с климат(ич)ни мащаби

Една от засегнатите държави е Португалия. Там климатологът и изследовател в Лисабонския университет Карлуш да Камара обяснява пред колегите ни от Rádio Renascença, че влажната пролет, която страната преживя, води – макар и на пръв поглед парадоксално – до повишен риск от сериозни пожари това лято.

Карлос да Камара, климатолог (на португалски език):

„Това е една от онези години, в които можем да станем свидетели на сериозни горски или селскостопански пожари, защото – след като имахме много влажна пролет – растителността е изключително обилна. А тази растителност изсъхва много лесно. Това означава, че разполагаме с голямо количество материал, който е идеален за горене. Ако сега ни се падне много горещо лято, прекъсвано от горещи вълни, това може да доведе до сериозни проблеми.“

Да Камара допълва, че честотата, интензитетът и обхватът на горещите вълни нарастват с тревожни темпове.

📎 rr.pt/noticia – Това може да бъде „година на тежки горски пожари“



Още в края на март Брюксел представи своята „Стратегия за Съюз на готовността“. Тя е създадена с цел да засили способността на ЕС да предотвратява и да реагира координирано на възникващи заплахи от всякакво естество – било то климатични, здравни или други хибридни предизвикателства.

Стратегията има за цел да подобри координацията между държавите членки чрез нов Координационен център за реагиране при извънредни ситуации. Същевременно тя е замислена и като ръководство за оцеляване в кризи, насочено към гражданите на ЕС.

По време на пленарния дебат по темата (9 юли), заместник-председателят на Европейския парламент Виктор Негреску настоя за реална промяна на фокуса – от реакция към превенция. Неговите думи бяха отразени и от Radio România.

Виктор Негреску, заместник-председател на Европейския парламент (на румънски език):

„Европейският съюз трябва да премине от реакция към превенция. Пожарите и сушите вече не са изключение – те са новата нормалност. В Румъния видяхме как екстремните температури унищожиха реколтата в Тимиш, Алба и Олт; как силни ветрове подпалиха ниви в Журжу и Телеорман. В Констанца земеделците завариха земята си напукана от жажда, а в много села пожарникарите бяха принудени да се намесват с остаряла или неадекватна техника.“

А с началото на преговорите по следващия дългосрочен бюджет на ЕС – Многогодишната финансова рамка (МФР) – вицепрезидентът Негреску призова евродепутатите да имат предвид значението на превенцията на кризи в хода на преговорите.

Виктор Негреску, заместник-председател на Европейския парламент (на румънски език):

„Като главен преговарящ по бюджета на ЕС за 2025 г. осигурих допълнително финансиране за извънредни ситуации, повече ресурси за екипиране на местните власти, пряка подкрепа за уязвими общности и създаването на реален европейски капацитет за ранна реакция. Но не бива да спираме дотук. Не можем да оставим общностите сами да се изправят пред кризи. Подготвен Съюз е онзи, който не само реагира, но и предотвратява; а превенцията трябва да се превърне в основен стълб на европейския ни бюджет и политики.“

По време на същия дебат, Хаджа Лабиб – еврокомисарят, отговарящ за готовността и управлението на кризи – подкрепи призива на Негреску. Това съобщава AMS.

Хаджа Лабиб, европейски комисар по въпросите на готовността и управлението на кризи (на английски език):

„Нека бъдем ясни – готовността изисква ресурси. Имаме нужда от смели и устойчиви инвестиции в превенция и подготовка. И, разбира се, не забравям възстановяването. То е жизненоважно – не само за да се възстанови щетата, а за да се вдъхне надежда и да се окаже подкрепа на засегнатите от бедствие. Фондът за солидарност на ЕС е ключов инструмент, който гарантира, че когато настъпи криза, нито една държава няма да бъде оставена сама. Затова разчитам на вашата подкрепа за поддържане на високо равнище на амбиция в предстоящите преговори по . Това не е политическа пазарлъщина – това е солидарност. А солидарността е самата същност на Европейския съюз.“

📎 euranetplus.de – Горските пожари са ясен сигнал за климатичните промени



Съюзници в борбата с огъня


В края на май Европейската комисия обяви конкретни мерки във връзка с горските пожари: разгръщането на екип от около 650 огнеборци под координацията на ЕС. Те са набрани от 14 различни държави членки и ще бъдат разположени на ключови места във Франция, Испания, Португалия и Гърция – все страни с повишен риск от горски пожари. Освен това, допълнителни екипи за гасене остават в готовност из целия съюз, в случай че ситуацията го изисква.

В допълнение, 22 противопожарни самолета и четири хеликоптера са изпратени в 10 държави членки с цел да подсилят националните капацитети през критичните летни месеци. Брюксел е готов също така да предостави сателитни изображения от системата „Коперник“.

Тази инициатива има за цел да подпомогне държавите членки с по-бърз и по-ефективен отговор при пожари и свързани с тях извънредни ситуации.

След съобщението на Комисията, президентът на Лигата на португалските пожарникари Антониу Нунеш предупреди в интервю за Renascença, че е необходима специализирана подготовка за онези огнеборци, които ще бъдат изпратени в Португалия.

Антониу Нунес, председател на Лигата на португалските пожарникари (на португалски език):

„От гледна точка на засилване на ресурсите, това винаги е добре дошло, и мисля, че Европейският съюз показва, че наистина е загрижен – преди всичко – за проблема с климатичните промени, които водят до все по-интензивни и бързо разпространяващи се пожари в редица държави членки. Въпросът, който често възниква при мобилизацията на тези екипи, очевидно е свързан с рамката, която трябва да бъде създадена, за да се адаптира техническата подготовка на част от тези екипи към особеностите и типовете гори у нас – които се различават от тези в други страни.“

Всяка страна, засегната от горски пожари – включително и извън ЕС – може да поиска помощ за гасене чрез Механизма за гражданска защита на ЕС, като се обърне към координационния център в Брюксел, който работи 24/7. Този оперативен център събира предложения за помощ от останалите държави и управлява разполагането на ресурси на терен.

Европейската комисия също така възнамерява да стартира стратегия за натрупване на резерви на ниво ЕС, за да се подобри достъпът до критично важни ресурси в случай на криза или климатично бедствие.

Оригиналния подкаст на английски можете да чуете тук


Автор: Джоана Невил, Информационна агенция Euranet Plus

По публикацията работи: Боряна Божилова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени