Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Променя се бюджетната философия, структурата се опростява и уедрява, посочи журналистът

Веселин Желев: Бюджет 2028-2034 на ЕС е фундаментално различен от досегашните

"Критерият за изразходването на средствата става по-политически, не толкова технократичен"

| Интервю
Веселин Желев
Снимка: Ани Петрова

Този бюджет е фундаментално различен от всички предишни – като размер, приоритети, структура и начини на финансиране.

Това мнение изрази пред БНР журналистът Веселин Желев от Клуб Z, дългогодишен кореспондент на различни медии в Брюксел, след като ЕК огласи предложенията си върху следващата многогодишна финансова рамка на ЕС след 2027 г.

Като дял от брутния национален доход на ЕС е 1,26%. Традиционните пера в европейския бюджет – кохезията и земеделските субсидии, отстъпват за сметка на увеличаването на разходите за стратегически направления: конкурентноспособност, сигурност, климатична устойчивост, което показва промяна на бюджетната философия. Структурата на бюджета е по-опростена и по-уедрена, обясни журналистът и даде пример - 52 предишни програми са обединени в 16.

Средствата за отбрана и космос скачат 8 пъти, парите за иновации набъбват с 32%. 100 милиарда е предлаганият резерв за Украйна, предвижда се и кризисен механизъм в размер на 400 милиарда евро, допълни Желев.

Критерият за изразходването на средствата става по-политически, не толкова технократичен като досега, коментира Веселин Желев в предаването "Събота 150".

"В това евродепутатите видяха опит парламентарният контрол върху бюджета да бъде понижен, да бъдат те елиминирани и целият бюджетен процес да се развива между Брюксел, между Комисията и държавите членки."

Урсула фон дер Лайен  Снимка: АП/БТА

Всяка държава ще може да договаря с Комисията плана си според своите нужди и цели, посочи журналистът.

Според критиците на националните планова от инструмент за провеждане на политики те се превръщат в инструмент за упражняване на контрол, отбеляза Желев.

"Големите промени обикновено се посрещат със силна реакция и много критики. Най-много критики към проекта на Фон дер Лайен идват от четирите партии, които я подкрепят в ЕП."

Германия не е доволна от амбициозния обем на предлагания бюджет. Всички първоначални реакции следва да се разглеждат като първоначални преговорни позиции, подчерта той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна