Около 9000 са незрящите хора у нас и на тях също ще им се наложи да боравят с единната европейска валута. Към момента подготовката за запознаването им с новите образци на банкнотите и монетите не е започнала. А до въвеждането на еврото у нас остават малко повече от пет месеца.
Незрящият Добри предпочита пазаруването във виртуална среда.
"Най-лесният вариант за един незрящ".
Но той е наясно, че рано или късно ще има досег с новата валута и ще трябва бързо да се адаптира.
Затова, когато се стигне до въпроса за плащането на ръка, Добри казва, че ще има нужда от помощта на зрящ човек. Поне в началото.
Мъжът обяснява, че и сега има механизми, с които хората като него си помагат. Но винаги нещата опират и до добрата воля на отсрещната страна.
"Когато пазарувам в търговски обект, търся нечие съдействие.
Парите ги различавам най-вече по големината. Брайловият надпис за мен хич не е различим, особено ако дадена банкнота е по-износена".
Той се надява да има разлика в големината и при новите евробанкноти и монети.
Единственият друг начин, но той е за хора, които са по-напред с технологиите, е с мобилен телефон - насочваш камерата към банкнотата, активираш приложението и то ти казва съответната цифра".
Добри споделя и че му се случвало да го лъжат.
Васил Долапчиев от Съюза на слепите в България обяснява, че обучения ще има и прогнозира, че за почти 9-те хиляди незрящи у нас преходът между двете валути няма да е проблем.
Със социалното министерство вече се водят разговори как да протече обучението им чрез така наречената матрица.
"Като сложите банкнотата и тя стига до определена височина.
Първо ще публикуваме материали в нашия печатен орган, ще разпространим матрици. Разговаряли сме с министерството да ни осигури 3D принтер, за да може да ги произвеждаме. Ще направим необходимото обучение".
Това вероятно ще се случи през есента, казва Долапчиев.
За улеснение на хората с увредено зрение ЕЦБ е заложила на по-ярки цветове, по-големи числа, релефен печат и релефни линии. В периода на въвеждането на еврото - от 2001-ва, ЕЦБ е разпространила 30 000 комплекта фиктивни евробанкноти в организации на слепите с цел обучение. По програми с публичния и частния сектор, в продължение на година, ЕЦБ е имала кампании за популяризиране. Затова и Васил Долапчиев смята, че е време за българските незрящи също да се направят такива.
А незрящият Добри мисли, че закъсняват.
"Трябваше от началото на годината да има".
Васил Долапчиев съветва незрящите и хората със зрителни проблеми да се постараят да се запознаят с новите варианти на банкноти.
"Да внимават, да не бързат. Да ползват помощта на близък зрящ човек".