Когато говорим за недалечното минало с носталгия и се упрекваме в консуматорско поведение, не е лошо да си припомним какво купувахме през социализма и къде се продаваха стоките, които сега са "на една ръка разстояние".
"Няма. И в склада няма" остана като реплика в речника на всички, които имат спомени от социалистическото ни минало.
"Сега има, но майката ми все още продължава да използва термина "пуснали са", разказва Толя Чорбаджиева, ръководител на русенския клон на Държавния архив.
Изобилие по онова време има само в "Кореком" - съкращение от френските думи на "Търговско представителство" /Comptoir de Representation Commerciale - магазини, до които хората нямат свободен достъп, в тях се продават само западни стоки и се пазарува само със западни пари. А такива имат много малко хора.
"Създадено е, за да могат да се контролират хората и техните пари. Взели сме го от Съветския съюз. Идеята е да се събере валутата, която народът притежава.
Тук има и една уловка – като имаш доларите, трябва да докажеш откъде си ги взел. Не може просто да отидеш и да си купиш нещо".
В Русе по времето на социализма има седем "Корекома". Нормално за граничен град, в който туристите идват както по Дунав мост, така и с акостиращите кораби на дунавския бряг. Освен това, в града по онова време има и голямо подразделение на СО МАТ - Стопанско обединение "Международен автомобилен транспорт" и Българско речно плаване. Каква е връзката? Шофьорите и моряците имат право да напускат служебно родината и да притежават валута, която да харчат в "Корекомите"."Там се продават маркови уискита, т.нар. корекомски яйца и триъгълни шоколади, дънки, различни видове техника. Тези магазини са били като някакво вълшебно място за хората по времето на социализма, особено за децата. Те съществуват в България до 1991 година".
Запазена е и интересна дописка от кореспондента на БТА в Русе от 1 април 1991 година:"Цените са по-ниски, отколкото в другите държави. Много често туристите, които пристигат в България, въртят търговия, като купуват от "Корекомите", след което продават на българите на завишени цени. Тази търговия се извършвала незаконно и от българи, които са могат да пазаруват там".
Така е през времето на социализма - дефицит и връзки, въпреки че някои се опитват да го представят като период на охолство и изобилие за народа. Народът цъка с език пред витрините на "Корекомите", събира станиолчета от шоколади, а облагите са за една шепа хора - партийния елит.