85% от работниците в топлоелектрическите централи и въглищните мини от регионите на Стара Загора, Перник и Кюстендил биха останали в енергийния сектор, ако имат възможност.
Други 60% биха приели друга дейност в същото предприятие, ако тя бъде подкрепена от обучение. Това показват данните от проучването на КНСБ и КТ "Подкрепа" сред 90% от заетите в 10-те обхванати предприятия.
Картографирани са уменията на 12 460 работници, като и техните нагласи да се преквалифицират, за да не изгубят заетост в рамките на енергийният преход и намаляване на електроенергията от въглища.
В топлоцентралите и мините в Перник и Кюстендил хората с най-ниска нагласа за мобилност трудно биха пътували до друго работно място. Казват, че и трудно биха се преквалифицирали. Това се дължи на факта, че преобладаващата част над 2/3 от тях са в предпенсионна или пенсионна възраст. Ако се стигне до прекратяване дейността на предприятие, те предпочитат енергийната трансформация да мине за тях през ранно или гъвкаво пенсиониране.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров:
"Тези, които не намират на пазара на труда нещо, което съответства на техните очаквания, възможности и квалификация и получавана заплата до момента, могат да излязат в пенсия като получават съответния процент, разбира се, от своето възнаграждение, докато се пенсионират, и не получават пълна заплата, за да може да има справедлив преход".
Най-оптимистични са отговорите от заетите от Маришкия басейн в Старозагорско. Само 17% са в предпенсионна възраст, затова и там 47% казват, че биха пътували ежедневно до нова работа.
Средства за преквалификация и повишаване на квалификация има през оперативните програми, казват от социалното министерство.
Подробности чуйте в звуковя файл.