Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кабинетът одобри промени в Закона за въвеждане на еврото, свързани с цените

Снимка: БТА

Днес правителството прие промени в Закона за въвеждане на еврото в България и те са публикувани в правно информационната система на Министерският съвет.

Финансовият министър Теменужка Петкова трябва да ги представи пред Народното събрание.

Преди седмица от кабинета анонсираха, че законът се ревизира, за да се внесе яснота за периода и правилата на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите, като се въвеждат и мерки срещу необоснованото покачване на цените.

С една от промените ще се въведе забрана търговците да увеличават цените на предлаганите от тях стоки и услуги през периода на двойното обозначаване на цените, когато това не е обосновано от обективни икономически фактори. 

Така цените не следва да повишават както в месеците преди датата на въвеждане на еврото, така и през годината след това, освен ако това не се прави след повишаване на цените на суровини и материали, повишаване на цените на електрическата енергия и природния газ. По този начин ще се избегне практиката цените да бъдат необосновано завишавани предварително или пък веднага след изтичане на краткия период на двойно обращение.

Кабинетът се мотивира, че по този начин потребителите ще бъдат защитени от необясними скокове в цените на стоки от първа необходимост, свързани с въвеждането на еврото, което е особено важно за социално уязвимите групи и за запазване на покупателната способност на домакинствата.

Правителството също така конкретизира, че периодът на двойно обозначаване на цените в лева и в евро е с начална дата 8 август тази година и крайна дата - 31 декември 2026 г.

Освен това при двойното обозначение на цените в лева и евро се въвежда задължението видът на шрифта, с който е изписана цената двойно, да е еднакъв, включително и на съкращенията. По този начин ще се избегне заблуждение, особено на възрастните хора и уязвимите групи, които биха могли да бъдат заблудени по отношение на действителната цена на стоката или услугата.

Уточняват се и изключенията от задължението за двойно обозначаване в случаите, в които това е невъзможно технически или е необосновано скъпо. Двойно обозначаване е невъзможно и при: цената, посочена на етикети, издавани от електронна везна за измерване на маса; при цената на стоката или услугата, визуализирана на автомати, устройства и системи на самообслужване, включително без електрическо захранване; както и при продажната цена, която трайно е  отпечатана върху персонализирани превозни документи на хартиен носител.

Предлагат се и по-високи санкции от определените към момента в административнонаказателните разпоредби на Закона за въвеждане на еврото. Целта е те да имат превантивен характер и възпиращ ефект срещу нарушения. 

По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна