Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.
Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много години в пещерата влязъл един едър и здрав монах. Той се бавил вътре два часа и после разказвал за несметните богатства, скрити в каверната, но… не посмял да изнесе нищо навън, нито да влезе втори път.
Преданията говорят, че в крепостта "Калето" и близката местност Коритенград (наречена така по името на старо селище на това място) се е водила последната голяма битка на цар Иван Шишман с турците. Легенди разказват, че след поражението жезълът, царската корона и съкровището на царя били скрити в една пещера. Тук наистина има пещера, наречена Шишмановата, чийто под безброй пъти е прекопаван от иманярите, но без резултат. Иманярският ентусиазъм се подклажда и от разкази, че в друга пещера над манастира Христо Ботев скрил архива, парите и знамето на четата си.
Друга история пък описва как двама от четниците му, бягайки от турците, се скрили в случайно открита пещера, която била пълна със злато. Те закопали входа ѝ, скрили го с чимове и храсти и избягали във Влашко. След Освобождението се върнали, но нищо не успели да намерят.
В съчинение на Ангел Катерински се описва друга невероятна история - как Ботеви четници намират Шишмановото съкровище. Подобна история разказват и внуците на Ботевия четник от Ботевградско Тома Манчов.