Почитаме светите апостоли и дякони Прохор, Никанор, Тимон и Пармен. Чудотворна икона на Света Богородица – Зографска Акатистна.
Светите апостоли от числото на 70-те: Прохор, Никанор,Тимон и Пармен са първите дякони на Христовата църква. Книгата Деяния на апостолите (6:1-6) ни разказва, че в Йерусалим дванадесетте апостоли избрали седем мъже: Стефан, Филип, Прохор, Никанор, Тимон, Пармен и Николай, изпълнени със Светия Дух и мъдрост, и ги поставили на служението на дякони.
Светата Църква чества общата им памет на 28 юли, въпреки че са починали по различно време и на различни места.
Свети Прохор първоначално придружавал върховния апостол Петър и бил назначен от него за епископ в град Никомидия. След Успението на Божията майка Прохор бил спътник и сътрудник на свети апостол Йоан Богослов и бил заточен с него на остров Патмос. Там той записал Откровението Божие, дадено на свети апостол Йоан, за крайната съдба на света (Апокалипсис). След завръщането си в Никомидия свети Прохор обърнал езичници към Христа в град Антиохия и там приел мъченическа смърт.
Свети Никанор пострадал в деня, в който свети първомъченик архидякон Стефан и много други християни били убити с камъни.
Свети Тимон бил назначен от апостолите за епископ на град Бастория в Арабия и страдал от евреи и езичници заради проповядването на Евангелието. Той бил хвърлен в горяща пещ, но с Божията сила излязъл от нея невредим. Преданието на Римската църква разказва, че Свети Тимон е умрял разпнат на кръста.
Свети Пармен ревностно проповядвал Христос в Македония. Той починал от болест, която го сполетяла. Според друга версия свети Пармен е пострадал при Траян (98 – 117) в последната година от неговото царуване, и е приел мъченическа смърт.
В днешния ден възпоменаваме и Икона на Пресвета Богородица, наречена "Акатистна – Предвъзвестителка" от Зографския Светогорски манастир. Чудотворната икона стои като свидетелство през вековете, че православната вяра трябва да се пази неизменна.
Иконата се прославя през смутните времена на 13. век, когато пратеници на римската църква влизат в Атон да наложат католическото вероизповедание и главенството на Римския папа.
Латинците убеждавали православните да влязат в уния не чрез силата на евангелското слово, а с меч и всевъзможни изстъпления. Хиляди жертви падали за чистотата на Източното Православие. Но тъй като Света Гора винаги е била крепост на светото Православие, латинците нахлули там и започнали да убеждават светогорските монаси с думи, със злато и обещания, със заплахи и с най-мъчителни изтезания, да признаят властта на римския папа над тях.
През тази ужасна година близо до Зографски манастир се подвизавал в уединение един старец, който по няколко пъти на ден служел акатист на Божията Майка пред намиращата се при него Нейна икона. Веднъж старецът чул от иконата гласа на Божията Майка, която предупредила за приближаването на враговете и така укрепила монасите в предстоящото изпитание. Тя останала с монасите от "Зограф" в кулата на манастира, в която латинците подпалили зографските мъченици, но впоследствие я намерили неповредена под развалините и пепелта на пожара.
В памет на тези събития зографските старци са постановили ежегодно на 28 юли да се извършва всенощно бдение и литийно шествие около манастира в чест на Божията Майка.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".