Депутатите от здравната комисия приеха на първо четене три законопроекта, с които се определят правила за минималното заплащане на персонала в болниците у нас.
Два от тях обвързват заплащането с процент от средната работна заплата, а от управляващото мнозинство предлагат праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен трудов договор.
Липсват разчети откъде ще се осигурят допълнителни средства за предлаганото увеличение на заплатите в болничната система. Този проблем посочи Мария Минчева от Стопанската камара при обсъждането на законопроектите за гарантиране на минимални възнаграждения и допълни, че има риск от самозакриване на болници, които не могат да плащат такива заплати и глобите при неспазване на изискванията, заложени в част от проектите. Това ще са държавни и общински болници.
"Да не се стигне до промяна на картата на лечебните заведения, но в крайна сметка хората имат нужда от лечение, не само да идват в големите областни градове".
Председателят на Лекарския съюз д-р Николай Брънзалов предупреди, че не става ясно какво следва за заплатите на лекарите със специалност, ако за тези без специалност има минимален праг.
"Предвидени ли са средства за болничната помощ, която в тази година е в дългова спирала и всички ние се чудим как да излезем от това положение".
От "Възраждане", чийто проект обвързва заплащането със средната работна заплата, смятат, че моделът с колективното трудово договаряне не работи. Според Георги Георгиев техният законопроект може да задвижи фундаментална промяна с участието на управляващите.
"Вие трябва да направите така, че или този модел да се промени коренно финансирането му, или този модел трябва да бъде разбит и да се върви към нов модел".
Без държавна помощ няма как да се достигнат минималните нива на заплащане, обвързани със средната работна заплата, заяви Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС във връзка със законопроектите, в които е заложено това.