Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жана Величкова, АПБНБ:

До края на 2025-а трябва да бъде избран операторът за депозитната система!

Снимка: bia-bg.com

Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки (АПБНБ) в България е готова да участва в изграждането на депозитна система у нас. В принципите на функционирането ѝ трябва да залегне финансовата мотивация за потребителите, разясни днес Жана Величкова, изпълнителен директор АПБНБ.

Някои вериги магазини вече са предприели стъпки към това. При връщане на празна пластмасова бутилка или кен автомат издава еко ваучер, чиято стойност (5 ст./бр.) се приспада при пазаруване.

Подобна система е сред най-ефективните методи за управление на отпадъци от опаковки, коментира Величкова. Според нея, обаче, депозитът трябва да е примерно 20 стотинки на брой, за да заинтересовани клиентите да си върнат стойността му, включена в цената при покупка.

Според целите, заложени от Европейския съюз до 2029 г., трябва да се достигне до 90 процента разделно събиране на метални и пластмасови опаковки до 3 литра и използване на поне 30 на сто рециклирана пластмаса във всяка бутилка, отбеляза Величкова.

От друга страна контейнерите за разделно изхвърляне ще останат част от системата, но за да бъдат стимулирани потребителите да използват и тях ще бъде въведена завишената такса "Замърсителят плаща".

"Индустрията за безалкохолни напитки и бутилирани води не само се е възстановила напълно от спада през пандемичната 2020 г., но към 2023 г. вече достига високи стойности по икономически принос. Съвкупният пряк и допълнителен ефект върху вътрешното търсене на стоки и услуги в свързани производства и партньори възлиза на 955 млн. лв.. Компаниите генерират добавена стойност в българската икономика за 300 млн. лева - най-високата за последните години. Това показва, че секторът е устойчив, икономически значим и свързан с широк кръг от други дейности - от опаковки и логистика до търговия и заетост", обясни Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика. През 2023 г. секторът допринася за 0,2 процента от брутния вътрешен продукт на страната.

Снимка: lidl.bg

Производството на безалкохолни напитки и води е разпръснато из почти всички области на страната. Компаниите-производители присъстват в 29 общини и 21 области. От гледна точка на заетостта, най-голямо струпване на работещи в отрасъла има в областите София, Пловдив и Смолян. В голяма част от общините, където присъства производството на безалкохолни напитки и бутилирани води то е сред основните двигатели на регионалните пазари на труд.

"Индустрията работи по въпроса преди законодателните норми, още от 2019 година – допълни Жана Величкова. И изтъкна, че най-добре депозитна система ще се управлява именно от заетите в бранша, от членовете на АПБНБ.

По думите ѝ, от 3 месеца има застой по тази тема. Операторът трябва да бъде определен до края на 2025 г. В бранша са притеснени и очакват подкрепа от държавата и правителството, за да се премине към следващите фази от ефективната подготовка.

Снимка: kaufland.bg

Анкета сред столичани показа, че много от хората ползват автомати за приемане и рециклиране на бутилки и кенове не само заради финансовия стимул, а и от грижа за природата. Някои обаче отбелязаха, че искат да участват в този процес, но няма удобни места близо до техните квартали.

По публикацията работи: Георги Нейков

Горещи теми

Войната в Украйна