Епизоотичната обстановка в Пловдивска област остава усложнена във връзка със заболяването шарка по дребните преживни животни.
Към момента броят на констатираните огнища там е 54. Най-тежко засегнати остават общините Марица и Раковски.
Въведени са допълнителни ограничения, свързани с достъпа до животновъдни обекти. Извършва се засилена дезинфекция.
Ветеринарни лекари проверяват големите ферми за кози и овце и в Габровска област.
На среща с министъра на земеделието Георги Тахов сдружение "Обединени български животновъди" ще настоява да започне спешна ваксинация на овцете в България заради откритите огнища на шарка у нас. В момента най-сериозна е ситуацията в Пловдивска област, където са установени над 40 огнища на болестта.
Според председателя на сдружението Бойко Синапов, единствената алтернатива е имунизацията, каквото е и желанието на стопаните.
"В противен случай", каза Синапов, "съвсем скоро този отрасъл ще изчезне, а фермерите ще останат без препитание":
"В момента тази ситуация, както продължава, мисля, че за 1-2 месеца ще приключим с животните, които са от националния генофонд, от национално значение. Това са стада от местни български породи. Ние, ако не дай си боже допуснем тези животни да ги унищожим, няма откъде да ги вземем повече.
Получавайки отговор да не се преминава към ваксинация, самите животновъди искат отговор кой ще ни гарантира. Какво значи обезщетение? Плащаме овцете веднъж, дори и на суперцена, а този човек си е направил стратегия за бизнес, това е бизнес".