До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg. В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници.
Церемония по награждаването на отличените в Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров“ по традиция ще се състои на 4 септември – датата, на която ни напусна големият поет, известен като Чичо Чичопей.
За предстоящото трето издание на конкурса, който се превръща в емблема на град Средец, Югоизточна България, в "Артефир" разговаряме с журналистката Таня Величкова, която е била член на журито. На телефонната линия на предаването се включва и поетът, публицист и музикант Пламен Сивов, който изнесе музикално-поетичен рецитал по време на представянето на "Алманах – Втори литературен конкурс за поезия и проза Янаки Петров" в НЧ "Пробуда – 1897" в Средец.
"Чичо Чичопей е известен главно с детското си творчество, но всичко, което е оставил след себе си като литературно наследство, наистина трябва да бъде пренесено във времето", казва Величкова.
Журналистката подчертава трайния ангажимент на Община Средец към конкурса, посветен на поета, роден в село Голямо Буково, Бургаско. Покрай литературното събитие градът се е превърнал в място за среща между автори от цяла България, а местната власт е включила финансирането и организирането на конкурса в управленческата си програма.
Сивов изтъква, че "добрите поети носят в поезията си своя роден град".
"Една културна традиция без приемственост е нищо – тя не може да идва всеки път на празно място. Има голям смисъл в това, че Община Средец се опитва да припомни на съвременниците ни един от своите поети", казва още Сивов.
Отсъствието на всякакви ограничения за тема и възраст на участниците, от една страна, е чарът на конкурса, от друга страна – предизвикателство за журито, по думите на Величкова.
Още за паметта на поета, за конкурса и за това как и къде в днешното общество се ражда литературата – чуйте в звуковия файл: