Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

| обновено на 25.07.25 в 11:43
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров
Снимка: БНР

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров. Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов дизайн.

Разговорът с тях премина през темите за връзката между изкуството и занаятчийството, между вдъхновението и материала, и за пътя към създаването на собствена марка в една силно конкурентна среда.

Закърмен с дизайн

Калоян Василев сподели, че любовта му към мебелите и дизайна се заражда още в детството. "Баща ми имаше фирма за мебели и още от малък съм закърмен с тази среда – винаги ме е влечало," разказва той. Професионалният му път започва в Лесотехническия университет, където среща и своя бъдещ съдружник – Симеон. Техният общ път се оформя не само от академичния опит, но и от желанието да създадат бранд, който да излиза извън границите на България.

"Главното нещо, което ни мотивира, е възможността да покажем продуктите си по целия свят," подчертава Калоян.

Образованието му продължава във Виена, където открива съществена разлика в подхода към дизайна – по-практическа насоченост, достъп до машини и индустрията. "Тук материята е по-суха и една идея по-безинтересна," сравнява той.

Сега с колегата си се стремят да навлязат в нишата на изкуството и колекционерските мебели – една посока, която все още не е добре позната у нас.

Дизайнът – усещане и отговорност

От своя страна, Симеон Димитров допълни картината с по-философско разбиране за дизайна: "Той е навсякъде около нас. Зависи от него как се чувстваме в ежедневието. Нещата, които ни заобикалят, не са случайни – добрият дизайн влияе на нашето настроение, ефективност и усещане за уют."

Той обръща внимание и на образованието, като подчертава, че младите трябва да имат яснота още от рано какво искат да правят, да учат това, което ще работят и да приемат, че професионалното израстване започва от най-ниското стъпало. "Това е нещо, което младите не разбират – че трябва да минеш целия път, за да стигнеш до върха."

По отношение на занаята, Симеон подчерта спецификите при работата с дърво – жив материал, който се променя с времето. "Трябва да мислиш как продуктът ще реагира на измененията, на влагата, на топлината. Не можеш просто да създадеш нещо красиво – трябва да е устойчиво във времето."

Слушайте! 

По публикацията работи: Зоя Димитрова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени