Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сезонът на грипните заболявания и мерките срещу тях

Тази година сезонният грип в България пристигна необичайно рано – през все още топлия и мек октомври. Наред с него в страната ни циркулира и вирусът А(H1N1), причиняващ така наречения „свински грип”. Всичко това изисква по-специални мерки както от страна на общо-практикуващите лекари, така и на всички останали.
 
„Необходимо е обучение на личните лекари, за да могат да разпознават симптомите на пандемичния грип и да го различават от останалите вирусни заболявания. Препоръчителна е и по-ранната имунизация за сезонен грип, за да може организмът да има време да изработи антитела, също така засилена лична хигиена, избягването на затворени помещения с много хора.” Това обясни на специална пресконференция акад. Ангел Гълъбов – директор на Института по микробиология при БАН.

Той не пропусна да отбележи, че през миналогодишния грипен сезон, едва 4 процента от българите са се ваксинирали. В същото време около 30 процента от хората у нас ежегодно се заразяват с грипни вируси, 95 процента от заразените се разболяват, а 47 на сто развиват усложнения. Кои са хората, за които противогрипната ваксина е от особена важност, слушаме акад. Гълъбов: „Хората с хронични заболявания, например диабет, страдащите от сърдечносъдови заболявания, заболявания на жлезите с вътрешна секреция, със затлъстяване и присадени органи - посочва той. - При тях вирусът на грипа дава усложнения. Клиниката на грипа е различна от тази на повечето респираторни инфекции. Симптомите му са много характерни. Внезапно начало с втрисане, рязко повишаване на телесната температура, с болки в мускулите, силна отпадналост, главоболие... Впоследствие се появява кашлица. Понякога изявата на грипа е само лека хрема, гърлобол и леко повишена температура. Има хора, които изкарват това заболяване на крака. Тяхната имунна система не позволява разгръщането на изявена симптоматика. Не е изследвана докрай генетичната основа за това. При СПИН, например, се знае, че 6-7 процента от хората не боледуват. За грипа такава статистика няма.”

Според акад. Гълъбов, ваксинацията за сезонен грип би спомогнала и за по-лекото протичане при евентуално заразяване с новия пандемичен вирус А(H1N1). За момента броят на регистрираните заболели от него у нас е 94-ма души. Има и един пациент, който е бил с много отслабена имунна система, развил е усложнения и е починал. Според акад. Гълъбов обаче броят на регистрираните вирусоносители на така наречения „свински грип” е само „върхът на айсберга” и най-вероятно заразените у нас са вече няколкостотин. Според акад. Гълъбов, за да се сложи край на пандемията, е необходима широка ваксинация против този грип в целия свят. На 12 октомври страната ни ще подкрепи инициативата на Европейския съюз в един и същи ден всички държави членки да направят обществена поръчка за покупката на ваксина срещу новия грипен вирус. Тя ще бъде направена до края на годината. В края на тази и началото на следващата година ще се проведат масови дни на ваксиниране в целия свят. В началото ваксината срещу пандемичен грип няма да се продава в аптеките в България и ще бъде прилагана само на крайно нуждаещите се от нея, уточни акад. Гълъбов. Той добави, че първо ще бъдат ваксинирани хората, грижещи се за малки деца, децата на възраст от 6 месеца до 4 години, здравните работници и страдащите от хронични заболявания със снижен имунитет. След това ще се премине към по-широко ваксиниране на населението. То обаче няма да е задължително, а цената на ваксината и ще е в рамките на 10 евро.

По публикацията работи: Диана Христакиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Безработните млади – най-често със средно образование

Близо половината безработни до 29 годишна възраст у нас имат средно образование, показват най-новите данни на Агенцията по заетостта. В бюрата по труда в тази възрастова група са регистрирани 17 350 души – от тях 7570 със средно образование, а..

публикувано на 02.11.24 в 11:44

БНТ празнува 65 години от основаването си със специална програма

Българската национална телевизия ще отбележи на 7 ноември т.г. 65-ата годишнина от създаването си, съобщиха от обществената медия. Тогава в централната емисия “По света и у нас” ще се завърне Радина Червенова, партнирайки си с Даниел Чипев. “БНТ е..

публикувано на 02.11.24 в 09:10

“Космически уикенд” за любителите на астрономията в Черни Осъм

Водещи учени и лектори от СУ “Св. Климент Охридски” и Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория към БАН ще гостуват за един “Космически уикенд” на Природонаучния музей в Черни Осъм. Днес и утре участниците ще се запознаят с..

публикувано на 02.11.24 в 09:05