Народната певица Магда Пушкарова е изпълнителка на фолклор от Странджанския край. Родена в Малко Търново, в семейството на певци и комити, бежанци от Одринска Тракия, още като дете научава много народни песни. Сред най-известните от тях са “Тудору, Тудору”, “Що ма не ожениш мале”, „Любили са се, любили”...
Тази година отбелязваме 90 години от рождението на Магда Пушкарова – първата народна певица, която показва странджанската песен на цяла България, проправя пътя за странджанските певици след нея, за да очарова с тази песен и света. Поетът Асен Разцветников я нарича “първата весталка на Странджа” и “чародейката на странджанските песни”.
Магда Пушкарова е сред първите, които започват да пеят пред микрофона на Радио София и една от певиците-основателки на днешния ансамбъл ”Филип Кутев”. Певческата й кариера се свързва и с концертните групи “Наша песен”, “Седянка”, “Българска песен”, с които обикаля страната и още 25 страни по света.
През 2005 г. й бе връчена наградата “Нестинарка” на Международния фолклорен фестивал в Бургас за цялостен принос в областта на народното изпълнителско творчество, а през 2006 г. посмъртно излезе книгата “Чародейката на Странджа” на етномузиколога ст. н.с д-р Михаил Букурещлиев.
На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка Савова". Събитието се организира от фондация "Кичка Савова ", чийто председател е Стефка Здравкова,..
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Младият певец Тодор Гаджалов представя новата си авторска песен "Заключена врата". Тя е вдъхновена от борбата на всеки човек със собствените му..