Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Есенни маршрути в Разложкия край

Есента е благодатна за разходки в планината.
Снимка: Венета Николова
Кой казва, че есента е сив, дъждовен и меланхоличен сезон? Нали именно тогава, сякаш за да се прости с нас, природата ни дарява с най-ярките си краски, преди да потъне в безплодния си зимен сън! Тръгни по планинските пътеки на България, за да изпълниш дробовете си с кристален въздух и да попиеш последните топли слънчеви лъчи на изнизващата се година. Но и за да зарадваш сетивата си с красиви природни картини, напомнящи творба на френски импресионист с преливащите един в друг нюанси на жълто, оранжево, лилаво, червено… Така е в района на град Разлог, разположен в живописна котловина, обрамчена от планините Пирин и Рила.

© Снимка: Венета Николова

На територията на община Разлог има чудесни условия за планински маршрути сред запазената природа.
Есента в Разложката котловина е спокойна. Няма ги обичайните за разгара на ски сезона тълпи, времето е слънчево и меко, а близките гористи хребети са притихнали под пъстрия си юрган от окапала шума. Районът изобилства с добре маркирани пътеки, които се вият нагоре в планината и стигат до неподвластни на човешка намеса кътчета. Но, за да потънеш изцяло в есенната й прегръдка, ще трябва да се отдалечиш от местата за отдих долу в котловината. През последните години районът бе преобразен до неузнаваемост от нездрави инвеститорски апетити, довели до презастрояването му с хотели, вилни селища, ски писти, казина и др. Тази тенденция важи с пълна сила за Банско, считан за един от най-бързо развиващите се зимни курорти в Европа. Чисто новите му хотели и вилни селища, наподобяващи миньорски градчета с подредените плътно една до друга къщички, не могат да се оплачат от липса на клиентела през снежните месеци. През останалото време на годината обаче базата пустее. За да привлекат така желаната клиентела, местните хотелиери и ресторантьори са свалили цените, предлагайки допълнителни промоции и екстри.

© Снимка: Венета Николова

Извън активния ски сезон базата в района пустее, а местните хотелиери са свалили цените, за да привлекат клиенти.
Така че си струва човек да се възползва от хубавото време и евтините пакети, за да отседне в местните хотелчета и да се разхожда по пътеките на Рила и Пирин. А за мнозина опознаването на най-съкровените им местенца се превръща в наситено с приятни емоции пътешествие. На територията на двете планини се разпростират две от най-обширните защитени зони у нас – Национален парк „Пирин” и Национален парк „Рила”, които примамват планинарите с поредица от екопътеки. Съоръжени с дървени стълби, навеси, наблюдателни площадки и разяснителни табели, маршрутите разкриват местообитания на редки растителни и животински видове, някои от които са застрашени в световен мащаб.

© Снимка: Венета Николова

Екопътеките отвеждат до най-съкровените кътчета на планината, недокоснати от човешка ръка.
Някои от пътеките минават през вековни гори, други минават покрай карстови извори и реки, трети – през райони, в които се срещат доста горски животни и растения, уникални за нашия край – обяснява Иван Дебелушин от местното туристическо дружество „Пирин”. – Пътеките са маркирани и добре поддържани. Започват както от град Разлог и околните села, така и от хижите в района, като хижа „Яворов”, хижа „Добърско”, хижа „Вихрен”. В района се намира може би една от най-трудните планински пътеки у нас. Тя минава през т.нар. Конче – това е карстово образувание на върха на планината, а туристите трябва да преминат през един много тесен и стръмен участък на височина от около 2800 м. Пътеката е част от европейския пешеходен маршрут е Е4, който пресича Алпите, минава през Пиренеите, стига до връх Олимп в Гърция, а на територията на България включва планините Пирин, Рила и Витоша. Това е много популярен маршрут сред чуждестранните посетители на България. В района има доста туристически бази за нощувки – хижи, заслони, които са в добро състояние и посрещат планинари. През зимата преходите са малко по-кратки. Има пътеки със зимна маркировка, които са много популярни сред запалените планинари.

© Снимка: Венета Николова

Обитателите на Парка за реадаптация на танцуващи мечки разполагат с всички удобства, за да се чувстват „като у дома” сред хората.
Една от известните пътеки в района отвежда до Парка за реадаптация на танцуващи мечки край рилското село Белица. От Добърско – друго селце, сгушено в подножието на Рила, стартират още две екопътеки, посветени на глухаря и на рилската иглика. В Пирин пък има специален маршрут, който стига до изворите на река Места над хижа „Яворов” на 2600 м. надморска височина. Екопътеката минава край резервата „Баюви дупки – Джинджирица”, включен в листата на биосферните резервати към програмата на ЮНЕСКО и разкрива едно от малкото местообитания на еделвайси у нас. Хаотично разпръснати в подножието на слънчевите склонове на Рила и Пирин, тукашните села, известни още като „припеците”, се радват на нестихващ туристически интерес.

Това са Бачево, Годлево, Добърско, Елешница и Баня – изрежда Иван Дебелушин. – Всяко едно от тях предлага своите забележителности. Примерно в Бачево може да се насладите на конна езда, в Баня – на спа центрове, а в Добърско – на традиционната разложка кухня. Впрочем, една от най-известните ни гозби е разложката капама (специалитет с различни видове меса). Също така през зимата се предлагат и традиционни мезета, като разложки старец, т.нар. дедец, бабурка, суджук – все месни специалитети, оваляни в специфични за нашия край треви.

Конна езда, веломаршрути, преходи с бъгита и турнири по пейнтбол – есента предлага неизброими възможности за активна, здравословна и най-вече забавна почивка в района на Разложката котловина.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фестивали, знойни плажове и планинска прохлада – защо да изберете Царево за лятната си почивка

Над 60-километрова крайбрежна ивица с 21 плажа, голямо разнообразие от хотели, къщи за гости, стаи под наем, къмпинги, заведения, спортни съоръжения и най-вече – красивата природа на Странджа!  Царево е магнит за туристи и една от най-населените ни..

публикувано на 15.07.24 в 06:55

Връх Станчов Камък е бижу в короната на Западните Родопи – нов екомаршрут в община Лъки

Родопската община Лъки работи по изграждането на нова екопътека, която ще води до емблематичния връх Станчов Камък , който е част от Переликско-Преспанския дял на Западните Родопи, научаваме от  сайта bgtourism.bg. Върхът е с височина 1299 м и..

публикувано на 14.07.24 в 09:10

#Бузлуджа: българският комунистически символ е знаменитост в Instagram

Изоставеният паметник на вр. Бузлуджа се превърна в истинска знаменитост в Instagram, заемайки 10-то място в класацията на най-посещаваните изоставени сгради в света. Данните на авторитетната застрахователна компания Алън Боусел Груп (Alan..

публикувано на 13.07.24 в 09:10