Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малко известни страници от музикалната ни история – цигуларят Петър Делчев

Роден е в България. Тук започва и кариерата му на солист. Малко преди да навърши трийсет години, емигрира в Германия. Изкуството на Петър Делчев е познато само на тесен кръг професионалисти, които помнят блестящия му старт през 60-те години на миналия век.

В Музикалното училище в София негов учител е Константин Зидаров, а в Академията – проф. Владимир Аврамов и проф. Георги Бадев. Едва 14-годишен печели І награда на конкурса “Ярослав Коциан” – Чехия. Пръв е не само в своята възрастова категория – той единствен е удостоен със званието “лауреат”. Спомня си и подаръците, които е получил, след като го обявили за абсолютен първенец – огромна кристална ваза и майсторска цигулка, изработена от чешки лютиер. Следват две участия в престижния конкурс “Паганини” – Генуа и цигулковото състезание в Женева. Сред огромна конкуренция е отличèн с четвърто място – и на трите конкурса. Един от италианските всекидневници пише: С цел да надникнем в бъдещето, справедливо е да отбележим награждаването на една значима четвърта премия – 17-годишния българин Петър Делчев. Запомнете това име, скоро ще го чуете отново. Каква силна и смела техника! “Един малък Хайфец!” – така беше определен той от журито... В статията са отбелязани още безпогрешната интонация и виртуозното изпълнение на трудни пасажи, с които младият цигулар е надминал далеч по-авторитетни свои колеги.

Във фонотеката на БНР се пазят записите му от края на 60-те години на ХХ век. Сред тях е “Интродукция и Рондо капричиозо” от Сен-Санс, акомпанира пианистката Златка Арнаудова.
В Германия Петър Делчев първо работи в Симфоничния оркестър на Щутгарт, а по-късно – в оркестъра на Радио Кьолн, където остава до 55-годишнината си. Тогава се налага да се откаже от цигулката по здравословни причини. През 1983 г. прави студийни записи в Радио Кьолн – камерна програма, заедно с пианиста Клаус Гирш. От тази колекция е “Московски сувенир” от Виенявски.

Две десетилетия по-късно – през 2003 г. БНР продуцира албума му “Плачещата цигулка”, в който са включени 25 популярни пиеси.
По публикацията работи: Албена Безовска

Още от категорията

"Там, на завоя" – първа музикална "среща" на Васил Найденов и Братя Аргирови

Вече няколко десетилетия познаваме легендарните български изпълнители Васил Найденов и дуета Братя Аргирови поотделно, но едва сега те за първи път записаха обща песен със заглавие "Там, на завоя". Текстът, в който се разказва за любов и надежда, но..

публикувано на 05.02.25 в 19:05

Б.Т.Р. с първи концерти в Токио и Хонолулу

2024-а беше повече от успешна година за Б.Т.Р. – една от най-значимите български рок групи отбеляза своята 30-а годишнина с национално юбилейно турне, финал на което поставиха два последователни концерта в Зала 1 на НДК, и с европейско турне. Новата..

публикувано на 04.02.25 в 10:15

Контратенорът Никълъс Бърнс пее в София за почитателите на бароковата музика

Канадският контратенор Никълъс Бърнс ще изнесе рецитал барокова музика в съпровод на Камерен оркестър. Музикалното събитие ще се проведе в Камерната зала на Софийската опера на 6 февруари. Ще прозвучат арии и инструментални пиеси от Йохан..

публикувано на 03.02.25 в 16:52