Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Босилеградска рецепта за Никулден

Само на 120 км от София може да празнувате Никулден два пъти – веднъж на 6 декември, а после – като ви се услади шарана, да повторите празника на 19 декември. Няма грешка: в Босилеград Денят на моряците, рибарите, пътешествениците, търговците и на банкерите се празнува според нашия и според сръбския календар.
Така е и в дома на Радко Стоянчов: икономист по образование, писател и поет по душа (автор е на стихосбирки!) и радетел за опазване на природното наследство и традиционната културна памет. Ако на всички други места в рибните ястия се слага девесил, в босилеградско ще научите, че шаранът се приготвя и с …босилек. Тук има една тънка уловка. Който си мисли: „Ама разбира се, вероятно подправката е на почит, заради името на града!”, ще сбърка. Според едно от преданията, близо до сегашния Босилеград, в местността Градище някога съществувала крепост, а един от местните управници се казвал Бусил. Оттам Бусилев градеж – Босилеград. Тук са родени етнографът Йордан Захариев (1877-1965), поетът Емануил Попдимитров (1885-1943), художниците Любен Бояджиев (1914-2003) и Димитър Механджийски (1916-1999). Съвременният град е побратимен с Каварна и Козлодуй. На всички българи, които пътуват към Сърбия, Радко Стоянчов препоръчва да си отделят време, да поспрат и да разгледат Босилеград. Има основно училище „Георги Димитров”, гимназия, детска градина, Народна библиотека „Христо Ботев”, паметник на Васил Левски и местен Център за култура. Непременно отидете и до Културно-информационния център на българското малцинство „Босилеград”. Там ще срещнете усмихнати хора, които сърцато работят за засилване на културния и образователен обмен с България. В района има великолепни църкви, като храм „Св. Троица” в село Извор. Тя е изключително ценен паметник на културата със стенописи от майстори на Самоковската художествена школа, сред тях – Димитър Зограф, син на Христо Димитров и по-голям брат, закрилник и учител на Захарий Зограф. Храмът „Рождество на Пресвета Богородица” в Босилеград е построен през 1895 г. От 1872 г. е църквата „Св. Апостол Филип” в село Бистър. А храмът „Св. пророк Илия” в село Брестница е граден през 1863 г.
Любителите на красиви пейзажи не бива да пропускат и бреговете на река Драговищица. Извира в Сърбия, преминава в България, влива се в Струма… От Радко Стоянчов, който на 6 декември празнува и рожден ден, ще разберете как се приготвя шаран по стара босилеградска рецепта и защо точно за Никулден там на трапезата се слага и царевица. А кога шаранът е най-вкусен? – Разбира се, когато се хапва с приятели!
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 26 ноември 2024 г.

В "България днес" на 26-ти ноември се вслушваме в ехото от миналото ни. Ще чуете един италианец на чудесен български език да говори за силата на корените и обредите по нашите земи. Как виждат..

публикувано на 26.11.24 в 19:00

България днес - 25 ноември 2024 г.

В „България днес“ на 25-ти ноември отбелязваме Международния ден за елиминиране на насилието над жени, обявен с Резолюция на ООН през 1999 г. На всеки 10 минути в света е убивана по една жена, сочи статистиката. В България от началото на 2024 година..

публикувано на 25.11.24 в 19:00

България днес - 22 ноември 2024 г.

В "България днес" на 22 ноември говорим за това как се осъществява дейността на едно българско сдружение в Гърция, с какви задачи и отговорности е натоварено то и защо се занимава с българолюбивата си дейност. Наш..

публикувано на 22.11.24 в 19:00