Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

7000 лекари са напуснали България

Какъв е ефектът от отварянето на трудовия пазар в Европа у нас? От Агенцията по заетостта посочват, че най-остра е липсата на специалисти в здравеопазването. Най-малко седем хиляди лекари са имигрирали в друга страна от Европейския съюз, Швейцария и далечна Канада. Вече има цели региони в страната, по които в отделни специалности няма лекари. В IT-сектора обаче се наблюдава обратната тенденция. Все повече софтуерни специалисти искат да работят в родината си. Дори и дистанционно. Това е заради разликата в стандарта. Но все още много в нискоквалифицирани професии търсят работа на Запад, където заплатата за същия вид труд е доста по-голяма. За българските работодатели пък специалистите напомнят, че бежанската вълна от Сирия е шанс да наемат нискоквалифицирани работници. В същото време регистрите на НОИ и на данъчните показват, че у нас легално работят над 12 хиляди европейски граждани. Освен млади хора, в България на работа идват и мениджъри на много високи позиции, които прекарват в българските подразделения не повече от 3-4 години.

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Строителството на преградното съоръжение по българо-турската граница не е започнало

Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев, заяви днес, че строителството на преградното съоръжение на българо-турската граница не е започнало. Целта на съоръжението е да ограничи преминаването от Турция на българска територия на незаконни..

публикувано на 08.01.14 в 14:21

Прокуратурата поиска снемане на имунитета на лидера на партия "Атака"

Главният прокурор Сотир Цацаров поиска от парламента да свали имунитета на лидера на националистическата партия "Атака" Волен Сидеров и да разреши възбуждане на наказателно преследване срещу него. Във вторник Сидеров влезе в конфликт с български и..

публикувано на 08.01.14 в 11:22

Правителството прие Национална стратегия за учене през целия живот

Министерският съвет прие Национална стратегия за учене през целия живот 2014-2020 г., насочена към постигането на европейската рамка за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж. Основни принципи на стратегията са свързани с повишаване качеството на..

публикувано на 08.01.14 в 10:44