Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътувай интересно

БНР Новини
Пасторални гледки радват окото на любопитния пътешественик из България.
Снимка: Венета Николова
Да приемем пътуването в чужда държава като инвестиция, а не толкова като лукс. За това призовава британската онлайн туристическа агенция Expedia. През 2013 г. тя успешно лансира кампанията си „Пътувай интересно”, в която ключовата роля бе отредена на България. Изборът на редакторите на портала не е случаен!

© Снимка: Венета Николова

Туристът може да попадне на малки селища с живописни старинни църкви.
Целта на кампанията бе да покаже, че пътешествията разнообразяват живота и общата ни култура. Затова акцентът бе поставен именно върху любопитните подробности, които научаваме докато пътуваме зад граница. И като пример за интересна дестинация се посочва България. В рекламния клип отчаян британски офис служител възкликва: „А вие знаете ли, че българите клатят главите си, когато казват „да” и кимват, когато казват „не”?!”. Поводът за негодуванието му е, че вече не е любимецът на шефа. Причината – колега, завърнал се от почивка в България, е донесъл на началството подарък – чаша с българското знаме. Героят на видеото наблюдава със свито сърце как подмазвачът не спира да разсмива шефа с анекдоти от преживелиците си у нас. Изводът е ясен – пътувай, за да научиш нещо ново и за да си винаги на гребена на вълната.

© Снимка: Венета Николова

Жп транспортът е един от начините да опознаеш неизследвани от масовия туризъм кътчета на страната.
България е пълна с изненади, при това не само за свикналия с уредения живот и ясни правила западен турист, но и за самите нас! Нищо чудно, че авторите на кампанията са се спрели именно на страната ни. А възможности да „пътуваш интересно” и после да впечатлиш околните със забавните си разкази за необичайната ти ваканция, колкото щеш. Условието обаче е да си близо до природата и до хората! На по-любопитния пътешественик препоръчваме да се качи на теснолинейката Септември – Добринище, която пресича три планини – Родопите, Рила и Пирин. Разстоянието между двете крайни точки е едва 125 км, но затова пък се преминава за не по-малко от пет часа. Влакчето пъпли по железни мостове, спира на всяко населено място, лъкатуши между скални цепнатини, за да се шмугне в клаустрофобични тунели, от които ти се струва, че никога няма да излезеш. Въпреки че нестандартният жп маршрут почти никъде не се рекламира, туристите отдавна са го „надушили” и оценили като чудесен начин да се докоснат до истинското лице на България. Докато теснолинейката пълзи от гара до гара, пред очите ти се откриват гледки към някои от последните, запазени от масовия туризъм, кътчета на Европа. После ще има да омайваш шефа с истории за магарешки каручки по пустеещи селски друмища, за главозамайващи пропасти, в подножието, на които бълбукат гъмжащи от пъстърва потоци, за изоставени стари махали с по един жител и за общителни спътници, понесли дисаги и бухчи в тясното купе.

© Снимка: Венета Николова

В Старосел тракийски жрици-виночерпки изкушават гостите с изящни танци и пивко местно винце.
Но ако началникът ти не си пада по романтиката и нестандартните пътешествия, подари му бутилка българско червено вино от винарския ти тур из страната. Обясни му как в България виното и историята вървят ръка за ръка и че още древните траки по нашите земи владеели тънкостите на производството му. Традиция, която продължава и до днес. Впрочем дегустациите на отбрани местни сортове ще ти се сторят особено интересни. Повечето изби вече разполагат с дегустационни зали, а някои си имат и богата анимационна програма. Така е и във винарския цех на село Старосел, където прелъстителни тракийски жрици-виночерпки изкушават гостите с изящни танци и пивко местно винце. Но е добре преди това да посетиш разположения наблизо тракийски култов храм „Четиньова могила” от V-ІV в.пр.Хр. Някои археолози предполагат, че тук е бил погребан самият Ситалк – царят на племето одриси, известен като един от най-могъщите тракийски владетели по нашите земи.

© Снимка: Венета Николова

Скалите в Северозападна България са рай за катерачи и любители на силни усещания.
Веломаршрути сред дивата природа на Северозападна България, известна като най-бедния регион в ЕС, скално катерене в района на Белоградчик, недалеч от Дунава, конни преходи в Странджа и Източните Родопи… Можем до безкрай да изреждаме възможностите да пътуваш интересно из страната. А духовитите ти разкази за видяното и преживяното ще те тласнат за дълго в центъра на вниманието на шефове, колеги и приятели. Кой знае, при следващото ти пътуване из България може и повишение да получиш!
По публикацията работи: Венета Николова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стария Пловдив

Ню Йорк Таймс: България сред топ дестинациите за 2025 заради Шенген, но не само!

Къде ще ни отведе новата година? "Ню Йорк Таймс" помага да стартираме своите пътешествия с предложения от годишния си списък на 52-те най-добри места за посещение през 2025 година. Сред тях, България се откроява като привлекателна дестинация,..

публикувано на 08.01.25 в 14:05

Тишина, светлина и духовност: Клисурският манастир "Света Петка" през зимата

Притихнал сред хълмовете на Люлин планина, Клисурският манастир "Св. Петка" е белязан от тайнство и духовност. Намира се едва на 7 км от курортния град Банкя, близо до село Клисура. Зимата е времето, когато светата обител сякаш потъва още по-дълбоко в..

публикувано на 08.01.25 в 10:40

България на зимната карта: ски центровете ни работят на пълни обороти

Тази година ски сезонът в България стартира по-рано от обичайното благодарение на подранилия сняг. В Банско пистите отвориха още по Никулден (в първите дни на декември), а официалният старт на сезона беше даден седмица по-късно. Останалите ски зони..

публикувано на 02.01.25 в 09:10