Непознати документи, както и свидетелства за малко известни факти от биографията на Борис Христов ще бъдат реставрирани и събрани в експозиция. Очаква се откриването на изложбата да е през май, в Народната библиотека „Кирил и Методий“.
Документите са от личния архив на Борис Христов в дома му в Рим. Никога не са виждали „бял свят“ досега – казва Момчил Георгиев, представител на Инициативния комитет за честване на 100-годишнината на великия бас.
Пожълтелите страници са събрали много интересни истории.
От заповед, издадена на 22 април 1942 г., става ясно, че Министерството на просвещението отпуска стипендия на Борис Христов, за да се усъвършенства в Италия. Предисторията – на Богоявление, 6 януари 1942, хор „Гусла“ пее при освещаването на знамената. След това имало малък прием в царския дворец. Според присъствали на събитието, колегите му буквално избутали Борис Христов отпред, за да пее соло. Изпълнението на срамежливия хорист впечатлило всички. „Кога ще Ви чуем на сцената?“ - попитал цар Борис. Научавайки, че пред него стои дипломиран юрист, а не професионален музикант, монархът решава да се намеси и разпорежда да бъде отпусната стипендия, която младият певец получава две години. След установяване на социалистическото управление през 1944 г. започват големи трудности с отпускането на парите.
Любопитен подход на Министерството на просветата от 1946 г. е отразен в писмо, според което държавата не може да изплати стипендията. В замяна, тогавашното ръководство предлага на Борис Христов да изнесе 10 килограма цигари. „Това писмо също ще бъде показано в експозицията“ – казва още г-н Георгиев.
Малък талон, осигуряващ безплатна храна, отваря страници, които също не са особено известни. В годините след 1944 г. Борис Христов има проблеми със стипендията от България. Останал без средства, живее в дома на един адмирал, негов почитател, където не плаща наем. Учителят по пеене му дава безплатни уроци, а картата за благотворителна кухня му осигурява поне веднъж на ден храна. Всичко това позволява на упорития българин да оцелее в тези години на лишения.
Сред документите от личния архив на Борис Христов са студентските книжки от Юридическия факултет в София и от Висшето училище към Моцартеума в Залцбург. Организаторите са подготвили и фотографии, запечатали някои от най-редките сценични превъплъщения на големия артист. Сред тях са образът на Кочубей от операта „Мазепа“, Птицеловецът в „Лоенгрин“, Слепият в „Ирис“ от Масне.Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред подрастващите. Дейността им сред учебните заведения в различни български градове, както и сред..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По думите му, това е изключително рядък предмет, чакан дълго време. Откритието е направено вчера –..
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..