Високопоставени представители на България участваха дейно тази седмица във формирането на международни позиции около случващото се в Украйна. На второто извънредно заседание на външните министри на ЕС по въпроса, министър Кристиан Вигенин потвърди становището на София, че съюзът трябва да се обяви в подкрепа на запазването на суверенитета и териториалната цялост на страната. Същото отстоя на ниво държавни и правителствени ръководители в Европейския съвет премиерът Пламен Орешарски. На фона на предложението на парламента в Крим Русия да предприеме процедура за влизане на полуострова в състава й, заетата от София позиция бе категорична подкрепа за украинската страна в спора. Същевременно София се придържаше към становището, че санкции срещу Русия не биха се отразили добре на никого в ЕС. Българската страна смята, че най-важно сега е ситуацията да се нормализира, защото при сегашната й нажеженост е заплаха да сигурността в целия регион. Позициите на правителството оставиха впечатление на умереност, а тонът с който премиерът Орешарски коментира нещата – и впечатление за оптимизъм. Според премиера, нерешени въпроси около границите на бившия Съветски съюз има и другаде, но те не пречат за нормалното развитие на държавите. София е на мнение, че спорът трябва да се реши пряко между основните страни в него, а ЕС трябва само да стимулира диалога им, без да се намесва. Орешарски смята, че поне по основните проблеми са възможни относително бързи решения. В контекста на общите дискусии за положението в Украйна България преследваше една специфична цел – да бъдат отчетени евентуалните рискове за хилядите етническите българи, голяма част от които живеят именно в най-горещите точки на страната. На тази цел външният министър Вигенин посвети двудневното си посещение в Киев и Одеса. Пред събеседниците си там министърът отстояваше разбирането, че привличането на всички общности към амбициите за демокрация и европейско бъдеще биха осигурили на Украйна сигурност, стабилност и европейска перспектива. След визитата изрази увереност, че украинското правителство ще защити правата на всички малцинства в страната.
В брой 37 на предаването слушайте: Програми за студентски обмен свързват Великотърновския университет с българските неделните училища зад граница – разговор на Гергана Манчева с доц. д-р Анна Иванова, заместник-ректор на Великотърновския..
Комисията по отбрана подкрепи закупуването на комуникационните системи Link 22 за новите български военни кораби. Сделката за над 1,35 млн. евро влиза за одобрение в парламента при неприет бюджет за 2025 г. Министърът на отбраната увери, че пари за..
На 6 февруари се дава официален старт на работата на тунелопробивната машина "Витоша" за разширяване на Линия 3 на столичното метро към квартал "Слатина". Къртицата ще тръгне от метростанцията при бул. "Цариградско шосе" в посока към станцията до..
Авиационният учебен център на Летище София получи акредитация от Световната асоциация на летищата (ACI) и се присъединява към елитната група от 21..
В „България днес“ на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите..
За първи път в Стара Загора ще се проведе Chef's Food Park като част от третото издание на Националния кулинарния форум „Chef's Secrets – Еволюция на..