Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преместихте ли стрелките на часовника

Снимка: БГНЕС

На 30 март преместваме стрелките на часовника с един час напред. Не ни стига пролетната умора, ето ти сега и смяна на времето. Трудно заспиване, трудно ставане, това си е направо регламентирана кражба на съня. Но кой ли ни пита дали искаме или не искаме да изпадаме  в т.нар. десинхроноза (разминаване на ритъма на организма с хронологичното време) и всички вредни последствия за тялото и психиката ни. Данните на Световната здравна организация по този въпрос са достатъчно красноречиви. Близо 45 на сто от хората в Европа, в това число и в България, страдат от безсъние. Рязкото променяне на биологичния ритъм влияе на центъра за регулиране на съня и бодърстването, който се намира в главния мозък. А резултатите от това са направо стряскащи, защото хората, които страдат от безсъние, стават наистина неспособни да се справят с ежедневните си задължения и на всичкото отгоре могат да бъдат опасни за околните. Голяма част от лекарите твърдят, че местенето на стрелките провокира сърдечно-съдовите, нервно-психическите, ендокринните и други хронични заболявания. Доказано е, че липсата на сън забавя обмяната на веществата и провокира депресивните състояния, увеличава чувството на тревожност. Да не говорим, че това се отразява и на паметта. Според черната статистика, около смяната на времето в 70 страни (от общо 185) броят на хората, повикали Бърза помощ,  нараства с 12 на сто. Само инфарктите скачат със 75 на сто, а самоубийствата в този период се увеличават с цели 66 на сто. Заслужава си да се замислим, нали? Защо ли страни като Китай, Индия, Япония, а отскоро и Русия, отмениха местенето на стрелките? Ами по простата причина, че това не носи особено големи ползи за икономиката. Що се отнася до България, цялата тази галимация е за някакви си спестени 6 часа електроенергия за осветление.  А това прави 54 стотинки икономия на глава от населението за една година. Голямо спестяване, няма що! Нали уж преминахме на енергоспестяващи крушки по европейски стандарт. И пак от европейска солидарност си сменяме времето. И колкото и специалистите да ни съветват да си лягаме рано, да правим гимнастика и други подобни - каква полза като тонусът ни спада под нулата. Е, за две-три седмици ще сме като разцентровани и после ще се радваме на дълги следобеди, романтични разходки в парка и повече време за любимите хора!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

КНСБ: Каскада от протести, ако не бъде приет държавният бюджет

"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..

публикувано на 09.01.25 в 17:45
Галин Цоков и Олеся Илашчук

В Украйна ще продължи изучаването на български език

Българският език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно в нашите висши училища. За това се договориха образователните министри на двете страни проф...

публикувано на 09.01.25 в 17:39

Премиерът призова парламентът да уреди законово статута с името на БПЦ

"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При съобразяване с принципите на правовата държава и разделението на властите, решението на въпроса с..

публикувано на 09.01.25 в 11:34