Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преглед на печата

Снимка: БГНЕС
"Второ дело е образувано срещу бившия шеф на Комисията за предотвратяване на конфликт на интереси Филип Златанов", съобщава ТРУД. "Разследването се води срещу него за престъпления по служба и срещу неизвестен служител на комисията за безстопанственост. Стартът му се наложил, тъй като "богатството на информацията" в тефтерчето на Златанов не изчерпило трите случая, за които му бе повдигнато първото обвинение. От юли 2013-а година той е подведен под отговорност, защото не публикувал в интернет решения на Комисията по сигнали срещу президента Росен Плевнелиев, бившата заместник-шефка на Комисията за финансов надзор Димана Ранкова и главния одитор на Сметната палата Лилия Бунева".

"Медицински изделия за сърце у нас са значително по-скъпи, отколкото в европейските държави. Разликата достига стотици левове за артикул и остава за сметка на пациентите или Здравната каса. На техен гръб печеливши се оказват търговци на едро и болници", твърди СТАНДАРТ. Вестникът сочи за пример обикновен коронарен стент, който струва 270 лева без ДДС, а разликата с това, което плаща Здравната каса, е 730 лева без ДДС.

"Само "вражески" общини са отрязани от публичната инвестиционна програма. Разпространен от сдружението на общините списък с отхвърлените проекти потвърди политическото разпределение на ресурса", пише вестник СЕГА. "От 90 общини, които нямат нито един одобрен проект, само една се управлява от подкрепен от БСП кмет и една - от кмет на ДПС. Повечето оставени без подкрепа са градоначалници на ГЕРБ, но финансиране масово не са получили и независими, кметове на НДСВ и левицата".

"Правителството преговаря с Брюксел за налагане на плоска финансова корекция върху европрограмата за екологията, което означава, че сме съгласни доброволно да се откажем от десетки и стотици милиони левове", пише ПРЕСА, цитирайки министъра на околната среда Искра Михайлова. "Преговорите били напреднали, но все още няма яснота за процента на корекцията и сумата, която ще ни отнемат. При най-оптимистичните сценарии можем да загубим 100 милиона лева, а при песимистичните - няколко пъти повече. При плоската корекция държавният бюджет поема разликата. Ако на всеки проект с нарушение се налага глоба, ще трябва милионите да са за сметка на общините", сочи ПРЕСА. Корекциите се налагат заради нарушения, "открити както при проекти от 2008-а, така и през последните няколко години".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!