Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професионалната независимост на българския лекар е застрашена

Снимка: архив

Българските лекари излизат на символичен митинг за един час пред лечебните заведения в знак на солидарност с колегите си от ЕС, в Деня на протест на европейските лекари . Основните искания на медиците са за осигуряване на средства за гарантиране на качествено здравеопазване за всички европейски граждани, прекратяване на репресиите върху лекарите, достойно заплащане, достойни условия на труд и прекратяване на корупцията. По думите на зам.-председателя на Българския лекарски съюз д-р Юлиян Йорданов протестните действия на лекарите целят да привлекат вниманието върху наболелите проблеми в българското здравеопазване, свързани с финансовия дефицит:

„Той е перманентен, от около 6-7 години. Когато беше гласуван бюджета на НЗОК за 2014 казахме, че той ще предизвика сериозен дефицит. Едно лечебно заведение, при липса на финансов ресурс, ще се ограничи в приема на болни до минимум. Ние искаме европейско здравеопазване, а парите за здраве на човек от населението в България са най-ниски в ЕС, да не говорим за проценти от БВП. Не можем да искаме с малко пари да правим качествено здравеопазване. За да имаме такова, финансирането трябва да бъде както в другите европейски страни. Досега нещата се крепят именно благодарение на лекарите и медицинските специалисти, които работят в системата. Те са най-ощетени от това недофинансиране, наравно с пациентите.”

Заради липсата на оптимална работна среда и хроничното недофинансиране на системата, лекарите са принудени да напуснат работното си място в търсене на по-добри условия. Това е една от причините лекарите ни да се реализират в други европейски страни и дори отвъд океана. Миналата година БЛС направи анкета за причините, поради които лекарите напускат страната.

„Оказа се, че основните причини са три – казва д-р Йорданов. – Първата е свързана със специализацията и кариерното развитие, почти в същия процент е заплащането и накрая несигурността в българското здравеопазване. Оказва се, че средната възраст на лекарите в България е около и над 50 -55 години. Около 20 на сто от тях са в пенсионна възраст. Лекари между 35 и 45 години липсват, а тези до 35 год. са едва 25 на сто. На практика, след около десетина години ще се яви остър дефицит на лекари в България. Ако миграцията се усили картината става още по-драстична. Затова не трябва да си затваряме очите пред този проблем и колкото по-рано вземем мерки като европейските страни, които вземат специалисти и от чужбина, включително и от България няма да се стигне до там. Все пак се надявам, че и обществото и управляващите ще си дадат сметка за назряващия проблем и ще вземат мерки навреме. Дори вече сме закъснели.”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 35

В брой 36 на предаването слушайте:  Каква е България в очите на италианците и как се променя отношението на италианските медии към страната ни – интервю с българката Ирина Стоилова, която е част от международния отдел на медийната корпорация Rai;..

публикувано на 23.01.25 в 12:00

Правителството се подкрепя от 39% и не се приема от 29% от избирателите

Подкрепата за ГЕРБ е 26.0%. Лидерът на партията Бойко Борисов се ползва с най-високо доверие сред политиците - 24.4%, но и със значително недоверие - 49.4%, сочи представително проучване на "Алфа Рисърч", проведено от 15 до 20 януари. "Продължаваме..

публикувано на 23.01.25 в 11:50

Националният исторически музей представя древни находки от Археологическия сезон 2024

В Националния исторически музей днес се открива изложбата "Древни находки нови открития. Археологически сезон 2024". През 2024 г. музеят проведе археологически проучвания и теренни изследвания на 22 обекта при които са открити над 1400 движими..

публикувано на 23.01.25 в 07:35