Българските лекари излизат на символичен митинг за един час пред лечебните заведения в знак на солидарност с колегите си от ЕС, в Деня на протест на европейските лекари . Основните искания на медиците са за осигуряване на средства за гарантиране на качествено здравеопазване за всички европейски граждани, прекратяване на репресиите върху лекарите, достойно заплащане, достойни условия на труд и прекратяване на корупцията. По думите на зам.-председателя на Българския лекарски съюз д-р Юлиян Йорданов протестните действия на лекарите целят да привлекат вниманието върху наболелите проблеми в българското здравеопазване, свързани с финансовия дефицит:
„Той е перманентен, от около 6-7 години. Когато беше гласуван бюджета на НЗОК за 2014 казахме, че той ще предизвика сериозен дефицит. Едно лечебно заведение, при липса на финансов ресурс, ще се ограничи в приема на болни до минимум. Ние искаме европейско здравеопазване, а парите за здраве на човек от населението в България са най-ниски в ЕС, да не говорим за проценти от БВП. Не можем да искаме с малко пари да правим качествено здравеопазване. За да имаме такова, финансирането трябва да бъде както в другите европейски страни. Досега нещата се крепят именно благодарение на лекарите и медицинските специалисти, които работят в системата. Те са най-ощетени от това недофинансиране, наравно с пациентите.”
Заради липсата на оптимална работна среда и хроничното недофинансиране на системата, лекарите са принудени да напуснат работното си място в търсене на по-добри условия. Това е една от причините лекарите ни да се реализират в други европейски страни и дори отвъд океана. Миналата година БЛС направи анкета за причините, поради които лекарите напускат страната.
„Оказа се, че основните причини са три – казва д-р Йорданов. – Първата е свързана със специализацията и кариерното развитие, почти в същия процент е заплащането и накрая несигурността в българското здравеопазване. Оказва се, че средната възраст на лекарите в България е около и над 50 -55 години. Около 20 на сто от тях са в пенсионна възраст. Лекари между 35 и 45 години липсват, а тези до 35 год. са едва 25 на сто. На практика, след около десетина години ще се яви остър дефицит на лекари в България. Ако миграцията се усили картината става още по-драстична. Затова не трябва да си затваряме очите пред този проблем и колкото по-рано вземем мерки като европейските страни, които вземат специалисти и от чужбина, включително и от България няма да се стигне до там. Все пак се надявам, че и обществото и управляващите ще си дадат сметка за назряващия проблем и ще вземат мерки навреме. Дори вече сме закъснели.”
В неделя ще преобладава слънчево време. Ще духа слаб вятър от запад-югозапад, в западната част на Дунавската равнина – предимно от изток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София – около минус 6°, а максималните – между 4° и..
Ваксини срещу Covid-19 на стойност над 145 млн. лв. са били бракувани в периода 2022-2024 г. Това се разбира от отговор на депутатски въпрос на служебния здравен министър Галя Кондева. Става дума за повече от 5 млн. дози ваксини на седем компании,..
С историческа възстановка в столичния Северен парк беше отбелязана 147-ата годишнина от освобождението на София от османско владичество. 147 години от освобождението на София " Възстановката пресъздава трите битки при селата Саранци, Долни..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..