През 2014 г. в България се провеждат, вече пети път, серии на турнира по голф Mtel Golf Masters. От старта им в края на април до финала в края на септември, ще се мине през два квалификационни и един отборен турнир. За юни тази година Европейската голф асоциация съвместно с българската организираха в град Правец европейско първенство за аматьори. Турнирният календар на голф игрищата за 2014 г., които членуват в Българската голф асоциация, показва, че за малкото време, откакто се практикува в България, спортът е претърпял голямо развитие.
Първото игрище за голф в страната е изградено едва през 2000 г., а Българската голф асоциация се създава през 2001-ва. Игрищата все още се броят на пръсти, но експерти прогнозират, че до няколко години ще са десетки. За краткото време, откакто го има, голфът е станал част от системата на спортното образование. Националната спортна академия провежда курсове по голф и разполага с тренировъчно игрище. За него дори са написани академични дисертации.
Но все пак, голфът в България е още в начална фаза. В такава фаза е и свързаният с него туризъм. Като туристически продукт, той осигурява малко над 0,1 % от общото предлагане на страната като туристическа дестинация. Това обаче не е малко, ако се има предвид краткото му съществуване. Почти толкова от общото предлагане на туристически продукт формира и традиционният за страната ловен туризъм, развиван още от времето на социализма.
Смята се, че за развитието на голфа допринасят не само природните дадености, но и членството на България в Европейския съюз, което я утвърждава не само като „близка”, но и като стабилна, предсказуема дестинация. Потенциалът за развитие на спорта и свързания с него туризъм е голям, но за да се реализира трябва да се преодолеят и някои проблеми. Един от тях е недостигът на спонсори. При откриването на сериите Mtel Golf Masters за тази година, представител на спонсориращия ги телеком отправи пожелание и други компании да последват примера му и да работят за развитието на голфа в България. Пожелания имат и еколозите. Според тях, някои от игрищата в страната са изградени на неподходящи места, нанесли са щети на естествения ландшафт, флората и фауната, и това не бива повече да се допуска. Подобни пожелания към голфа обаче се отправят и другаде по света и не отменят усещането, че този спорт е добре дошъл и в България.
От началото на Новата година български учени ще работят върху мащабен проект, свързан с водород и водородни технологии, които да помогнат за развитието на по-чист транспорт и енергия, заяви пред БНР Петър Теодосиев, културолог и главен редактор на..
Хиляда кръводарявания повече са направени през последната година в Центъра по трансфузионна хематология на Военномедицинската академия, съобщиха от лечебното заведение. “ Прехвърлихме 7 хил. кръводарители – половината от тях традиционно са цивилни..
Десет бебета са се родили през последната година по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. Сред тях има две двойки близнаци. Вчера проплака Михаела, чиито родители получиха финансова помощ за..
Честито Рождество Христово, скъпи сънародници! На днешния голям християнски празник пожелавам всеки български дом да бъде изпълнен със здраве и..
В четвъртък ще е облачно. Валежите ще продължат и ще са значителни в Централна Северна България, където ще пада сняг. Във високите котловинни полета в..
Военнослужещи от Сухопътните войски и на Рождество подпомагат усилията на вътрешното министерство в търсенето на изчезналото 13-годишно момче Николай..