В месеца, в който отбелязваме Празника на славянската писменост и на българската просвета и култура, две станции на столичното метро: Софийски университет "Св. Кл. Охридски" и Стадион „Васил Левски”, са територия на изложбата „Писатели през фотообектива”. Влизайки в метрополитена, посетителите могат да се насладят на ретрофотографии, запечатали прочути, но и позабравени наши майстори на словото. Да усетят чара на времето, когато в ателиетата фотографите са търсели специални ракурси и осветление, за да представят най-интересно дадена личност. Или са градили специални композиции за груповите снимки – каквато е например тази със сътрудници на прочутото литературно списание „Златорог” (1920-1943 г.). Създател и редактор на изданието е известният критик Владимир Василев. Сред авторите в списанието са големи имена в нашата литература като Йордан Йовков, Емилиян Станев, Елисавета Багряна, Ангел Каралийчев и много други. Виждайки интересната фотография в метрото, пътниците биха могли да потърсят повече информация за списанието, свързано тясно с културния разцвет на България между двете световни войни.
Изложбата с постери е под патронажа на Столична община. Оригиналните снимки са притежание на Националния литературен музей. Нейни организатори са фондациите „Национална академична библиотечно-информационна система” (НАБИС) и „Америка за България”. Фотосите са дигитализирани със средства по международния проект EuropeanaPhotography.
Неговата идея е да бъдат събрани фотографии с художествена ценност от първите стотина години на това изкуство, и по-точно – от 1839 до 1939-а – казва в интервю за Радио България Екатерина Дикова, проектов мениджър в НАБИС. Всъщност, нашето българско участие се оказа доста успешно, защото вече имаме събрани около 16 хиляди снимки при положение, че бяха договорени 15 хиляди. В него участват 19 организации от 13 европейски държави. Наскоро беше открита изложба „Нашето вчера” в Пиза (и с българско участие), която очакваме да гостува в България тази есен.
16-хилядният български архив съдържа фотоси, предоставени от 15 институции (архиви, музеи, библиотеки) и от трима частни колекционери. Темите в него са разнообразни: от етнографията и образованието до гражданските и професионалните обединения. И още: от Руско-турската освободителна за България война до двете Балкански и Първата световна. От промените в града и селото до пейзажните снимки, от портретите на известни личности: монарси, политици, военни, хора на културата – до обикновените български семейства. Предвижда се постерите с изображения на български литератори да бъдат експонирани и в други метростанции до 15 юни.
Снимките са предоставени от НАБИС.
Българският късометражен анимационен филм "Дъщерята на художника" ще бъде представен днес в Токио в рамките на филмовия фестивал "Дни на европейското кино", съобщава БТА. Анимацията е част от фестивалната програма в раздел "Памет и..
Верка Сидерова, златният глас на Добруджа и България, завърши земния си път на 99-годишна възраст. Скръбната вест съобщи семейството на певицата. Родена на 26 април 1926 година в Добрич , Верка Сидерова завършва начално образование на..
Български творци от цял свят, навършили 18 години, могат да се включат в конкурса "Словесност" за стихове и разкази, обявен от "Асоциация българска словесност". В регламента на конкурса е посочено, че произведенията трябва да са на български език и..
В Източните Родопи, на мястото където римски патриции са пили вино под мраморни колони, днес туристи обличат автентични тоги и се дивят на оригинални..