Последната премиера преди лятната ваканция на Музикалния театър в София бе едно дълго чакано заглавие – мюзикълът „Магьосникът от Оз” на Харолд Арлън по приказката на Лиман Франк Баум. Режисьор на постановката е Нина Найденова, професионалист с ясна визия за посланието, което иска да отправи към малките зрители, изкушени от това изкуство. Тя призна, че най-трудно се прави театър за деца. Предизвикателство е и да се поставя творба, която има толкова много различни тълкувания и интерпретации. А филмовият ѝ вариант се е превърнал в еталон, определян и от критици, и от публика като един от десетте най-добри филми за всички времена. Въпреки това, режисьорът без колебание се е потопил в микроклимата на „Магьосникът от Оз”, събрал е творческите енергии на своите колеги в екип и вече е факт един добър спектакъл.
„Надявам се, че в него ще покажем естетика и стил, адекватен за децата, които живеят в свят с много визуални изкушения” – сподели Нина Найденова. „Самият автор Баум казва: „Исках да направя една модерна приказка, в която децата да се чувстват щастливи”. И аз приех нещата много лично – имам син на шест години, но нямам необходимото време за него. Трудно му обръщам внимание, защото работя на няколко места. Давам си сметка, че много родители са в тази позиция. Искам да върна пропуснатите минути, а какъв по-добър начин за това от приказката? Има неща, които няма как да се кажат – трябва да се покажат. Как децата да имат кураж, как да общуват, да обичат, как да се чувстват винаги у дома си. Цялото послание се оформи покрай Баум и неговата героиня – вълшебницата Глинда. Тя казва в пиесата: „Домът не е мястото където живееш, спиш или ядеш, а това, в което се чувстваш сигурен, имаш сърце и познаваш себе си. Ако познаваме себе си, ние винаги сме вкъщи, където и да сме!”.
„Магьосникът от Оз” – красив спектакъл са сътворили на сцената на Музикалния театър в София. Романтични облаци се сменят с детски рисунки, с поля и макове. Мултимедия има и в дъното на сцената, и на цветен прозрачен декор пред актьорите. Идеята е на сценографа Салваторе Лийстро от Италия. Диригент на постановката е Игор Богданов. Той сподели, че за първи път работи с Нина Найденова и я определи като режисьор, който деликатно, но и смело навлиза в музикалната тема. „Самата тя е музикант, затова връзката със сценичното представяне на творбата е толкова добра” – каза Игор Богданов и представи състава в оркестрината като симфо-джаз оркестър. Около 50 музикални номера има в този мюзикъл-фентъзи, както го нарече той.
А героите на сцената – Дороти, Лъвко, Ламаринко и Плашилко (в превода на Хари Аничкин) вървят по пътя към Магьосника от Оз. В салона, момченцето до мен пита – „Те истински ли са?”. Да, истинско е желанието за чудеса, истински са мечтите на всички нас за добър, красив, прекрасен свят. Свят, в който „Няма нищо по-ужасно от безграничния оптимизъм” е реплика, която може да произнесе единствено Злата вещица от приказката. „Те ще тръгнат заедно” – шепне момченцето с широко отворени очи, защото вярва, че думата „заедно” е магическа. „За едно сърце не се съди по това колко обича, а по това колко го обичат другите…” – отговарят актьорите от сцената.
Снимки: Елена ЦветковаНеобикновено пътешествие между музикални жанрове и географски локации ни очаква тази вечер, 14 ноември . В Зала 11 на НДК (Кино Люмиер)в София от 19 ч. мекият тон на българския народен инструмент кавал ще срещне класическия звук на Камерен..
Властелините на доброто настроение DEEP ZONE Project подготвят своето топ събитие на годината – за първи път организират DEEP ZONE All Stars, в което събират всички техни вокали и колаборации през годините. А те не са никак малко за последния четвърт..
Есенното издание на SoFest ще привлече почитатели на различни изкуства в София с интересни събития и участници от различни страни. От 14 до 17 ноември в Sofia Live Club ги очакват две театрални постановки и разнообразни концерти. SoFest Autumn2024..