Слънчев велосипед?
Велосипед, който се зарежда от слънцето? Звучи добре. Възможно ли е? Да, отговаря екип от студенти и преподаватели от Русенския университет. Те са разработили прототип на такова возило. То се задвижва както механично с педали, така и с помощта на акумулаторни батерии, които се зареждат от слънцето. Всичко това се командва от вграден компютър. Средният пробег на соларния велосипед е засега 35 километра, но ако по баирите водачът помага като върти педалите, може да измине до 50-80 километра с едно зареждане на батерията. Максималната скорост на движение е 32 километра в час, но в града тя пада на 15-17 км в час. Скоростта може да бъде зададена предварително и да се поддържа постоянна с помощта на бордовия компютър.
Излюпи се първото малко степно соколче от десетилетия насам
След извоювания „зелен Оскар”, наградата „Уитли”, Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) получи този месец още едно престижно отличие – учредената за първи път тази година от ЕК награда „Натура 2000”. Причината и за двете е проектът на БДЗП за опазване и увеличаване популациите на царския орел и на ловния сокол – две почти изчезнали птици в България. Ще има ли още награди за българската природозащита? Коя е следващата? Сериозна завяка прави сдружението „Зелени Балкани”, което от няколко години работи за възстановяване популацията на белошипата или степна ветрушка, изчезнал вид малко соколче. Тази пролет се излюпи първата дива степна ветрушка у нас от десетилетия насам. Малката, пухкава топка скоро ще разпери криле и ще напусне волиерата на „Зелени Балкани” край село Левка, мястото определено за освобождаване и адапатция на степни ветрушки в Сакар. Този успех бе постигнат в сътрудничество с испанската природозащитна организация DEMA и германската фондация ЕвроНатур, изпълняващи проект, финансиран от програма LIFE на ЕС.
„Осинови рис”
„Осинови рис” е друга набираща сила кампания на WWF България. Рис ли? Та в Блъгария няма рисове! Точно за това става дума – как да ги има отново. Рисът е отдавна изчезнала голяма котка от нашите гори, за чието възвръщане приятелите на пиродата у нас мечтаят отдавна. Периодично се появява информация за видени следи от лапите на риса тук или там, говори се и за негови снимки от „фотокапан”. Как да помогнем на този вид да се завърне по нашите земи? Като полагаме усилия за опазавне на неговия дом – гората, е отговорът на WWF България. С даряването на десет лева месечно вие гарантирате продължаването и разрастването на програмата за опазване на вековните гори – дом на най-голямата котка в Европа, обясняват природозащитниците. И припомнят, че гората дава живот и на хората. „Без кислород и вода ние също може да се озовем на страниците на Червената книга”.
Началото на 22-рото издание на благотворителната инициатива "Българската Коледа" беше поставено от президента Румен Радев в Добрич. Насловът на кампанията е "Да дарим надежда на дете в беда" и цели осигуряване на високотехнологична апаратура за ранна..
Оцеляването на милиони хора по света, живеещи в условията на войни, глад, болести и безмерно отчаяние, ежедневно е поставено на карта. Нерядко подхождаме към емигрантите от такива страни по-скоро враждебно, отколкото с разбиране. Онова, което са..
Национално съвещание на тема “Активизиране на работата на Прокуратурата на Република България за осигуряване на нулева толерантност в противодействието на случаите, свързани с упражнено насилие”, ще се проведе днес по инициатива на и.ф. Борислав..
Елхата на децата на София от днес грее празнично пред Националния дворец на културата. Играчките върху коледното дръвче са изработени от малчугани във..
Оцеляването на милиони хора по света, живеещи в условията на войни, глад, болести и безмерно отчаяние, ежедневно е поставено на карта. Нерядко..
Резултатите от пробите, взети от заразените стада край Велинград, са 100% достоверни и потвърдени с втора проба, съобщи пред БНТ Деян Стратев,..