Агнето се явява символ на кротост, незлобливост, покорство, оттам и популярната фраза „като агне на заколение”. Този образ има дълбоки корени в християнството, където още в Стария завет се разказва историята за Авраам и Исак. Добил син едва на стогодишна възраст, Авраам го обичал повече от всичко, но Господ поискал от него да принесе най-скъпото си в жертва. Без да се колебае, бащата се приготвил да заколи сина си, но в последния момент ангел Господен възпрял ръката му, а в близките храсти се появил овен – заместител на човешката жертва. Този библейски разказ всъщност обяснява практиката да се коли курбан – ритуално жертвоприношение, най-често на овен или агне, извършвано на големи празници.
В Новия завет образът на агнето се свързва с жертвата на Христос, наричан със старобългарската дума агнец. В църковната живопис агне с нимб или под кръст се явява алегория на Спасителя. Същевременно Исус се представя и като добрия пастир, полагащ грижи за своето духовно паство или стадо – общността на вярващите християни.
Наред с християнската си символика обаче, образът на стадото има и негативен смисъл в разговорната реч, където означава глупост, липса на самостоятелно мислене и прекалено покорство. С подобни значения се свързва и качеството овчедушие, а народните поговорки предупреждават, че „Който става овца, изяда го вълкът” или че „Станеш ли овца, всеки ще те стриже”. Черната овца пък се превръща в образ на различния човек, който не спазва общоприетите правила и затова стадото го отхвърля.
За разлика от кроткото агне и глуповатата овца, овенът, наричан още коч или югич, се слави като горд и юначен предводител на стадото, затова и напетите момци се сравняват с вакли овни. Хубавият овен е гордост за овчаря, пръв помощник и обект на особена почит. В народна песен овчарят жали за изгубения си овен: „Най-много жаля югича с позлатените рогове, с посребрените копити, що ми стадото въртеше като дванадесет овчари”. В деня на сватбата младоженецът подарява на невестата специално украсен овен като символ на плодородие и благополучие. Смята се, че овенът е недосегаем за злите сили, затова негови изображения присъстват върху предмети от бита и сгради. Череп от овен, набучен на кол от кошарата, предпазва стадото от болести и магии. Благоприятна е и появата му в сънищата: ако сънуваш овен – радост, ако сънуваш агне – голям придобив, ако сънуваш, че пасеш овце – добри вести.Бъдни вечер, наричана някога и Бъдник, Малка Коледа или Неядка, била възприемана като част от тъмен, страшен период, зареден с мощен потенциал за влияние върху цялата следваща година. Затова нощта срещу Коледа е свързвана с предсказания, молитви и..
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения? Отговор на въпроса търси новата експозиция „Готови ли сте за… разкази по Коледа“, с..
Игнажден е! На 20 декември почитаме паметта на св. Игнатий Богоносец. Според поверията от този ден започват родилните мъки на Божията майка и в народните песни се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа". В календара на българите..
Бъдни вечер, наричана някога и Бъдник, Малка Коледа или Неядка, била възприемана като част от тъмен, страшен период, зареден с мощен потенциал за..