През драматични обрати преминава тази година розоберът в България. Топлата зима и подранилата пролет обещаваха по-ранна и по-кратка кампания, което е идеалният вариант за получаване на отлично розово масло. Времето обаче не спази обещанията си. В средата на розобера започна период с чести дъждове, които в края на май станаха проливни. Кампанията се проточи и вероятно ще надхвърли поне с десетина дена обичайната си продължителност. По-лошото е, че прекалената влага се отразява на качеството на розовия цвят и на изкупната му цена.
Като цяло реколтата е обилна, ни казва Мано Манов, кмет на село Климент, разположено в Розовата долина. Местната кооперация „Био България ойл” откри там през 2000 г. първата у нас малка дестилерия за биологично розово масло. Почти всички семейства в селото имат розови градини, от които си докарват допълнителни доходи.
„Добивът е добър, но е възможно част от пъпките и да не се разтворят поради по-ниските температури и влагата”, добавя г-н Манов. „Изкупната цена на цвета е по-ниска от миналата година с около лев. Големите преработвателни фирми натискат цената надолу. Малките фирми дават леко по-добра цена. Затова ние продаваме тази година само на малки преработватели.”
През последните пет години българското розово масло, най-доброто в света, се продаваше на рекордно високи цени. От 4200 евро за килограм розово масло през 2009 г., миналият сезон бе достигната цена от 7200 евро. Това даде надежда на много собственици на розови градини да разширят площите си. Спадът на изкупните цени тази пролет обаче ще охлади много страстите и разрастването ще спре, предвижда кметът на село Климент.
Постигнатата миналата година рекордна цена на българското розово масло явно е „ударила тавана” и се очертава низходящ тренд. Част от „ароматното злато”, около една четвърт по някои оценки, е останала непродадена. Затова и предлаганите изкупни цени на розовия цвят тази година са доста по-ниски. Розовото масло е изключително траен продукт, почти колкото златото, твърдят специалисти. Розовият цвят обаче не е. И затова в недобри години за пазара на розово масло „контрата” остава у собствениците на розови градини.
По думите на Николина Узунова, изпълнителен директор на асоциация „Етерични масла, парфюмерия и козметика”, световният пазар на розово масло в момента е „твърде деликатен”. А и розоберът у нас поднесе изненади.
„Времето е по-влажно, отколкото е необходимо за получаване на оптимален розов цвят”, уточнява тя. „Проливните дъждове проточиха самото бране, цветът е вече доста влажен, а това се отразява лошо на рандемана – количеството розов цвят за получаване на килограм масло.”
По количество произведено розово масло България и Турция си оспорват първото място в света. Една година води България, друга година отстъпва първенството на Труция. Но по качество на този ценен и незаменим продукт за парфюмерийната индустрия, българското розово масло си остава ненадминато, твърди г-жа Узунова. То съдържа изключително богата гама от близо 300 ароматни съставки. Принос за това имат специфичните климатични и почвени особености на Розовата долина край Казанлък, както и вековните български традиции в тази област.
„Българското розово масло продължава да е с по-високи качествени характеристики и да е най-търсеното. То си остава еталон за качество в света”, категорична е Николина Узунова.
Годишно страната ни изнася между 1,5-2 тона превъзходно розово масло, немалка част от което е с щемпел „био”. Най-значим наш клиент е Франция, известна с фината си парфюмерия. Изнасяме и в други европейски страни, както и в САЩ, Австралия, Япония и Китай. Розовият аромат е особено ценен в Азия, къето освен в козметиката и парфюмерията, той все повече се използва и в сладкарството.
„Азия е необятен пазар, към който все повече компании насочват поглед. Той е необятен и по отношение на интереса си към етеричните масла. Надяваме се и там да завоюваме добри позиции.”
Снимки: БТА
Председатели на Общински съвети от Кюстендилска област се събраха на граничната гара Гюешево, за да декларират желанието си за ускорено строителство на автомобилното и железопътното трасе на Коридор № 8. Председателят на Общинския съвет в..
Пистите в трите големи зимни курорта на България – Боровец, Банско и Пампорово, са добре заснежени преди официалния старт на сезона, предава БГНЕС. Сезон 2024/2025 ще бъде открит в Боровец на 15 декември. Добра основа от сняг е натрупала в..
Отборът на Втора английска гимназия в София "Томас Джеферсън" спечели Шестото европейско състезание по право за ученици, което се проведе в Румъния, съобщи Министерството на образованието. На състезанието ученици правят симулация на съдебен..
Кой казва, че българите сме намръщени и черногледи хора? Разходете се из софийските коледни базари и ще останете с коренно различно впечатление...
Оцеляването на милиони хора по света, живеещи в условията на войни, глад, болести и безмерно отчаяние, ежедневно е поставено на карта. Нерядко..
Елхата на децата на София от днес грее празнично пред Националния дворец на културата. Играчките върху коледното дръвче са изработени от малчугани във..