Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Автентичен фолклор на фестивала „Между три планини”

| обновено на 05.06.14 в 13:17 БНР Новини
Снимка: Албена Безовска

Фестивалът „Между три планини” се провежда в град Банско, част е от националния културен календар. Единадесетото му издание съвпадна с празниците по повод Деня на детето, затова значителна част от програмата беше предоставена на малките певци и танцьори. Разказва Таня Коларова, представител на организаторите от Продуцентска къща „Едита”.

„Фестивалното семейство” се увеличава с всяка изминала година. Новите участници в това издание пристигнаха от град Перник, няколко села от община Петрич, община Сандански… Има невероятен интерес към нашия фолклор.  Хората непрестанно обогатяват репертоара си. Поддържат своите старинни носии, понякога изработват нови. Сега за първи път организирахме и ревю на традиционни облекла. Беше много колоритно. Фестивалът няма състезателен характер. Всеки участник получава грамота – това е зачитане на труда, таланта и майсторството на самодейците, на техния ентусиазъм и вярност към българските корени. Тези хора са невероятни. Със сърце и любов подготвят програмата си. Пътуват понякога часове, за да вземат участие в нашия празник. Искам да подчертая, че фестивалът съществува благодарение на община Банско. Работим заедно, искаме тази съкровищница от музика и багри да достигне до малки и големи.

За нас заниманията в групите за автентичен фолклор са нещо различно, интересно и много приятно. Музиката е в кръвта ни – споделят Кристина и Петя от село Кърналово. Кристина учи в езикова гимназия в Благоевград, Петя – в близкия град Петрич. Но и двете не пропускат репетициите  на Фолклорен ансамбъл „Огражденче” при Народно читалище „Гоце Делчев 1926 г.”, където са от 6-годишни.

Много аплодисменти получи и четиригодишната Аделина Петрова, която пее в групата от с. Мала църква (Самоковско) заедно със своята баба. Женската формация е към народно читалище „Свобода 1938 г.”

Както може би стана ясно, по-голяма част от самодейните певци, инструменталисти и танцьори, които чухме в Банско, са представители на читалищната самодейност. Те са хора с различни професии – учители, чиновници, земеделци и пр. Възрастовата граница също е много голяма – изпълнителите бяха между 3 и 83-годишни.

„Българските читалища работят и продължават да са духовен и културен център дори в най-малките села у нас“ – убедени са и участници, и организатори.









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Формация "Светоглас" празнува 15 години на сцената

С изпълнения на подбрани песни от своя репертоар мъжката камерна формация "Светоглас" ще отбележи 15 години на сцената. Четиримата певци: Даниел Спасов, Станимир Иванов, Николай Боянов и Милен Иванов пеят акапелно ( без инструментален съпровод) и..

публикувано на 16.12.24 в 09:25
Лили Иванова, Турне 2024

Лили Иванова посреща 15 000 гости на концерт в София

Едно от най-големите музикални събития на 2024 г. предстои тази вечер в най-голямата столична зала "Арена" - концерт на Лили Иванова.  15 000 са зрителите, които ще видят легендата на българската поп музика на живо в залата, а още много пъти по..

публикувано на 14.12.24 в 11:13

"Батко Коледа" – сбъднати мечти с първия български коледен мюзикъл

В най-вълшебното време от годината се обръщаме към приказни герои и сюжети с първия български коледен мюзикъл "Батко Коледа". Интересът към него е толкова голям, че поради бързо разпродаване на билетите за първата дата се налага насрочване на още..

публикувано на 14.12.24 в 10:10