Философ и учител са двете думи, които най-точно прилягат на Иван Господинов. Младият мъж е завършил философия и социални науки в Лайпциг, Германия. Върнал се е обаче в България, защото според него нещата, които може да направи тук, ще са много по-ценни, отколкото биха били в страната на Гьоте. Желанието му е да се развива в областта на философията на образованието. Затова като стъпка в тази посока от предстоящата учебна година ще работи като учител по програмата „Заедно в час”. Все още не знае къде ще бъде изпратен да преподава немски език и философия, но предпочита да бъде в някое малко градче.
„Ако съм в по-малко населено място, ще мога да допринеса много повече, отколкото ако съм в развития град” – обяснява мотивите си Иван. „Една от целите на програмата е да предоставя достъп до качествено образование на места, където то е оскъдно. Така ще мога да помогна на деца, към които има много ниски очаквания. Самите роднини не си представят как те биха могли да се развиват в по-широки сфери, отколкото да речем спектъра от професии, които са в един малък град. На мен също, заминавайки да уча философия в Германия, ми беше трудно да обяснявам на близките си в Хасково какво означава това и с каква цел отивам да го правя. От друга страна, от чисто лични съображения, искам за известно време да се усамотя на по-спокойно място.”
Освен това от три години Иван е представител за България на най-мащабния цифров образователен проект в света: Khan Academy. Целта му е той да бъде преведен на български език и да стане достъпен за българските ученици. До момента в превода са се включвали над 350 доброволци, главно млади хора, интересуващи се от съвременните технологии или родители, които искат да осигурят по-добро бъдеще за децата си. Сайтът вече работи на испански, португалски, френски и турски. Надеждата на Иван е скоро да тръгне и на български. В него са включени видео лекции и упражнения по математика и природни науки, подготвителни курсове за университетско образование, а от няколко седмици са качени и уроци, изготвени в партньорство с НАСА.
„В ерата на интернет вече можем да правим много неща дистанционно. Khan Academy е точно такъв проект, който може чрез интернет да предостави качествено образование на места, където дори може би липсват учители” – обяснява Иван. „Той представлява най-големият сайт за образование в света. Съдържа над 6500 видео урока и 100 000 упражнения към тях, както и образователен софтуер за управление на класа или отделния ученик. Хубавото е, че той прави образованието по мярка на ученика. Представете си как Гугъл, на базата на вашата лична история на търсене в интернет, малко или много знае какво търсите и ви насочва по-лесно, така упражненията в Khan Academy се генерират специално за вас на базата на вашата лична история, на това как сте решавали задачите или пък какви са пропуските и т. н. Занимаваме се с този проект, защото за момента е може би най-добрият модел за използване на новите технологии в образованието. В същото време е напълно безплатен и много полезен за малки населени места или институции, където има недостиг на качествено образование, например затвори или домове за сираци.”
Сайтът е приложим за всякакъв тип компютри или мобилни устройства. В него могат да си създадат профили както учители и ученици, така и родители. Специално създаден софтуер предоставя на преподавателя цялата му необходима информация под формата на графики и статистика, както за класа, така и за всеки отделен ученик. Целта на образователната платформа не е да измести, а да бъде в помощ на традиционното образование. „Тя би била полезна за много от учителите, които преподават на различна скорост в часовете си, защото децата не владеят знанията на еднакво ниво”, пояснява Иван. Khan Academy би позволила също съчетаването на самостоятелната домашна подготовка, чрез видео лекции и упражнения, с работата по проекти, изграждането на умения за работа в екип и придобиване на социални компетентности в час.
Започваме новата работна седмица с истории за българската демокрация – преди и сега. Колко различни са лозунгите от първия свободен митинг в страната ни преди 35 години и днешните искания на гражданското общество?..
Във вторник , 19 ноември, в ранните сутрешни часове на места в низините, котловините и около водните басейни ще се образува краткотрайна мъгла. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, в София – около минус 2°. През деня ще преобладава..
Близо 300 000 българи от страната и чужбина са участвали във втория Ден на четенето, който се състоя на 15 ноември, предаде БТА, позовавайки се на инициаторите. Празникът е бил отбелязан в 1078 училища, 238 библиотеки и читалища, 438 детски..
През нощта ще бъде ясно и почти тихо и след полунощ на места около водните басейни и в низините ще започнат да се образуват мъгли или ниска облачност...
Спортисти със Синдром на Даун днес влизат в ролята на инструктори в голям Зумба фестивал в София, за да мотивират децата с увреждания да спортуват и да..
Благотворителен базар с предмети, изработени от бездомни хора, деца в риск и със специални нужди, ще се състои днес в русенската Католическа църква..