Ако не забелязваме хората в неравностойно положение, това не значи че те не съществуват. А какво по-хубаво от това да направим така, че да не са в неравностойно положение? Има много начини за това, а един от най-естествените и ефикасните е чрез спорт. Спешъл Олимпикс например е най-голямото световно спортно движение за хора с интелектуални затруднения. То е официално признато от Международния олимпийски комитет и е единствената организация в света, която може да използва термина „Олимпиада”. Целта на движението е, посредством спорта да се подобри социалното включване и приемане на хората с подобни проблеми в обществото. Спешъл Олимпикс се различава от Параолимпийските игри, в които вземат участие хора с физически увреждания. Разликата обаче е формална, а идеята и целите са същите.
Спешъл Олимпикс България като член на организацията предоставя променящи живота възможности за повече от 6 000 атлети с интелектуални затруднения. Това става с помощта на повече от 600 доброволци – треньори, деятели, родители, но не би станало без хилядите ентусиазирани фенове от цялата страна. Това именно е общността на приятелството и съпричастието, които се случват, когато разберем силата на уважението, справедливостта и достойнството на всеки гражданин.
На 16 юни за първи път се проведе Европейски ден на тениса – съвместна инициатива на Спешъл Олимпикс Европа и Европейската тенис асоциация, тенис клубове и федерации от цяла Европа. Тогава стартира и националната кампания „Достъп до тениса” с подкрепата на Българската федерация по тенис за създаване на благоприятни обществени нагласи за достъпа до тенис на хората с интелектуални затруднения на национално, регионално и местно ниво в периода до Световните летни игри на Спешъл Олимпикс през 2015 г. Приятелите на Спешъл Олимпикс, които подкрепят кампанията са световният №1 Рафаел Надал и хърватският тенисист Марин Чилич, легендата на световния тенис Борис Бекер, белгийските тенисистки и бивши номер едно Жюстин Енен и Ким Клайстерс и младата българска звезда Григор Димитров. Семейството на Григор предостави неговата официална фланелка от успешното участие в Хопман Къп‘2012 , за да бъде продадена на търг в подкрепата на участието на Юммю Халил (атлет на Спешъл Олимпикс Хасково – родният град на Григор) в Европейските игри на Спешъл Олимпикс Антверпен‘2014.
Нека завършим с думите на Деница Давидкова, мениджър комуникации на Спешъл Олимпикс България: Ако включим хората с интелектуални затруднения в нашия ежедневен живот, голямата полза ще бъде за нас, останалите. Те притежават онази вродена радост, ентусиазъм и любов към живота, които, за да си набавим, ние ежедневно изразходваме по-голяма част от времето, парите и енергията си. Убедена съм, че присъствието им сред нас разширява нашата чувствителност. Сигурна съм, че светът ще бъде по-добро място за живеене, ако ние усвоим повече от тяхното отношение към другите и живота, отколкото обратното.
На 83-годишна възраст почина художникът Владимир Коновалов (1941 - 2024), съобщи Съюзът на българските художници (СБХ). Роден е в Лувен, Белгия. Владимир Коновалов е сред големите майстори на рисувания разказ в България. Член е на СБХ от 1976..
Велико Търново е градът с най-много културно-исторически забележителности в България. Няма човек у нас, който да не се вълнува когато стъпи в Старата столица на България, а чужденците се удивляват на архитектурата, съхранения дух и забележителните..
В понеделник на много места в Северна и Източна България ще вали дъжд, а в Предбалкана – и сняг. Над югозападните райони ще бъде предимно слънчево, но в следобедните часове облачността ще се увеличава. Минималните температури в Южна България ще..
В "България днес" на 15 ноември ще разберем какви "неразказани истории на българите" във Франция откриха възпитаниците на неделните ни училища "Св. Св...
В брой 26 на предаването слушайте: Как програмата "Неразказаните истории на българите" работи за имиджа на страната ни по света и в..
Изложбата “Кодове на идентичност”, която се открива днес в Националния антропологичен музей при БАН, представя стари български родове, оставили..