В последния месец от непълния мандат на правителството на Пламен Орешарски темата за разнообразяване на енергийните доставки бе актуализирана в Загреб с едно заседание на смесения съвет на България и Хърватия за икономическо сътрудничество. Обсъждани бяха възможностите от 2017 г. Хърватия да доставя на България газ от северната част на Адриатическо море. Дискутирани бяха конкретно и възможностите за свързване на газовите системи на Хърватия и България през Сърбия или през Унгария и Румъния. Поради голям интерес от българска страна към хърватския проект за втечнен природен газ, бе договорено този проект да бъде представен в близките седмици в София. Това едва ли ще стане до оставката на кабинета „Орешарски”, но договореностите от Загреб са между две страни-членки на ЕС и те ще останат в сила, защото са част от европейската политика за разнообразяване на източниците и пътищата на газовите доставки. Впрочем, след кабинета „Орешарски” България ще има служебно правителство, назначено от президента Росен Плевнелиев, който в разговори с хърватския държавен глава Иво Йосипович засвидетелства еднозначен интерес към обсъжданите в Загреб теми още през октомври миналата година. В наследство на бъдещите управляващи кабинетът „Орешарски” оставя и енергийни договорености с друга страна-членка на ЕС – Кипър. Само преди месец, в средата на юни, външният министър Кристиан Вигенин дискутира с кипърския си колега Йоанис Касулидис, вероятната важна роля на Кипър в проекта за доставка на газ до терминали за втечнен газ в Гърция. Става въпрос за бъдещия газов коридор север-юг, по който синьо гориво ще може да се доставя през България за Румъния и Централна Европа. Днешното правителство си отива скоро, но политиката на България за разнообразяване на енергийните доставки остава. Дори и затова, защото в страната няма съществена политическа сила, която да й се противопоставя.
В понеделник, 3 февруари, в Свиленград с официална церемония стартира дейността на съвместен контингент от служители на България, Австрия, Румъния и Унгария за охрана на българо-турската граница. Българският министър на вътрешните работи Даниел Митов ще..
Част от действащите мобилни мрежи в България ще бъдат изключени през 2025 година. Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров обясни, че предстои да бъде пренареден честотният ресурс и да се създаде възможност за по-добро..
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението, финансите и икономиката. Това заяви в село Делчево вицепрезидентът Илияна Йотова, която участва в..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
16 268 са новите българи през 2024 г., става ясно от отчета на комисията към вицепрезидента Илияна Йотова за миналата година. Така за първи път от 4 г...
Във вторник , 4 фвруари, минималните температури ще бъдат между минус 3 и 2°, в София - около минус 2°. През деня студеният въздух ще обхване цялата..