Тази седмица, правителството на Пламен Орешарски реши да финансира два проекта в Македония. Единият е за изграждане на мост за пешеходци на река Отиня в община Щип, а другият – за спортна площадка и зала за рехабилитации в училище за деца със забавено развитие в Скопие. Решението бе взето на едно от последните заседания на кабинета и потвърждава твърдата решимост на България за развитие на сътрудничеството с Македония.
От началото на годината има и други индикации за такова развитие. По инициатива на София, през януари външните министри Кристиан Вигенин и Никола Попоски се договориха двете страни взаимно да си предоставят за безплатно ползване сгради за посолства в Скопие и София. През февруари министрите поискаха съвместно от Европейската комисия подкрепа за изграждането на бърза жп връзка между двете столици. Българската национална телевизия и Македонската радио-телевизия сключиха договор за разпространение на програмите им по кабелните мрежи в двете страни. Развитие настъпи и в трансграничното сътрудничество. Започна подготовката на програма за трансгранично сътрудничество през 2014– 2020г. с основни приоритети опазване на околната среда, насърчаване на туризма и културното и природното наследство, повишаване на конкурентоспособността.
За жалост обаче, основните проблеми в двустранните отношения остават нерешени. Няма чувствителен напредък по въпроса за подписване на договор за добросъседство и сътрудничество, а опитите за съвместно честване на общи исторически фигури и годишнини са не само плахи, но и срещат съпротива в някои македонски среди. Предвид актуалните вътрешнополитически реалности и в България, и в Македония, може да се очаква пауза в усилията за напредък по тези въпроси. В България правителството си отива, предстоят служебен кабинет, предсрочни парламентарни избори и ново правителство и парламент. В Македония най-голямата опозиционна сила – Социалдемократическият съюз, не признава изборните резултати, не участва в работата на новия парламент, а по улиците на големите градове има остри етнически протести и контрапротести, които имат противоречив отзвук в Албания и Косово и създадоха напрежение между правителствата на трите страни. При тези обстоятелства паузата в решаването на основните проблеми в двустранните отношения ще е може би здравословна, защото са нужни трайни решения, взети в спокойна и стабилна обстановка.
В Българския културен център в Берлин известната журналистка Кристина Патрашкова ще представи книгата си "Въпреки всичко. Българските писатели в годините на цензурата". Изданието е разказ за историята и съдбата на едни от най-известните български..
Във вторник , 4 фвруари, минималните температури ще бъдат между минус 3 и 2°, в София - около минус 2°. През деня студеният въздух ще обхване цялата страна. По-значителна облачност ще има над южната половина от страната. Главно в Рило-Родопската..
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди цялостен анализ на нормативната уредба в областта на естетичната медицина. Паралелно с това започват и извънредни проверки в цялата страна за нерегламентирани медицински услуги в сферата. До..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
16 268 са новите българи през 2024 г., става ясно от отчета на комисията към вицепрезидента Илияна Йотова за миналата година. Така за първи път от 4 г...
Част от действащите мобилни мрежи в България ще бъдат изключени през 2025 година. Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров..