Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кандидатурата за български представител в ЕК остава неясна

Снимка: архив

Събитията от изминалата седмица оставиха неизяснен един важен за България въпрос – кого ще номинира тя за свой представител в ЕК. На Европейския съвет в Брюксел премиерът Пламен Орешарски каза, че ако се стигне до обсъждане на кандидатурата на сегашния български еврокомисар, Кристалина Георгиева, за поста Върховен представител на ЕС за външната политика, България ще стои зад нея. Европейските лидери не стигнаха до съгласие по въпроса и решаването му бе отложено за края на август. По искане на новия председател на Европейската комисия, Жан-Клод Юнкер, българска номинация трябва да има обаче до края на юли.

Кабинетът „Орешарски” си отива и очевидно кандидатурата ще трябва да съобщи на ЕК предстоящото служебно правителство. То ще бъде назначено от президента Росен Плевнелиев, който е смятан за близък на партия ГЕРБ. Кристалина Георгиева бе номинирана за еврокомисар именно от ГЕРБ, и в този контекст смяната на властта в София не поставя под въпрос, а по-скоро бетонира кандидатурата ѝ за представител на България в ЕК. Под въпрос е за какъв именно пост, но това зависи от сложен баланс на интереси между политическите семейства в ЕС. Очевидно е, че едно служебно правителство не би трябвало да вземе решение за българската кандидатура, и би трябвало да я съобщи само след консултации с основните политически сили в страната. Политическата конюнктура е такава, че вероятността за лява кандидатура е практически нулева, а това пак благоприятства номинацията на Георгиева. Благоприятства ли я обаче политическата нестабилност в България? И ако се окаже, че ѝ бъде предложен не поста Върховен представител на ЕС във външната политика, а за някой друг, дали самата тя би приела? Отговорите на тези въпроси ще дойдат с времето.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 18

В брой 18 на предаването слушайте: Как се изгражда едно българско неделно училище зад граница - от идеята до реализацията й – интервю с Мира Янишевская, основател на училището ни в Пекин; С какви предизвикателства се сблъскват..

публикувано на 19.09.24 в 12:00

11 университета от 9 държави участват в "Живописна България. Интердисциплинарни диалози у дома"

Вицепрезидентът Илияна Йотова се срещна на "Дондуков" 2 с участниците в Третата международна пътуваща конференция "Живописна България. Интердисциплинарни диалози у дома". Проектът, който се провежда под патронажа на вицепрезидента, включва изследвания на..

публикувано на 19.09.24 в 11:49

Конкурсът "ЕкоОбщина" – екология в градска среда

На 17 септември, след няколкогодишно прекъсване по вина на Ковид, стартира петото издание на конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и общество", инициатива на посолството на Франция и на Френския институт в България. Конкурсът си поставя за цел да..

публикувано на 19.09.24 в 11:40